Az apás lányok számára zökkenőmentesebb lehet az általános iskola első osztályába lépés, mint azoknak, akiknek nem alakult ki szoros kötelékük az apukájukkal - állítják az Ohiói Állami Egyetem kutatói a Journal of Family Psychology című szaklapban nemrég publikált tanulmányukban. A tudósok szerint az apás lányoknak egyfajta védőhálót jelent az apukájukhoz fűződő kapcsolatuk: tudják, hogy a papához mindig mindennel fordulhatnak, ő ott lesz, segít és megvédi őket. Ez abban is segít nekik, hogy jobban kezeljék a magányt és az elszigeteltség érzését, mint a többi kislány.
A kutatásról
A kutatók 695 amerikai családtól begyűjtött adatot vizsgáltak. A családok mindegyikében voltak kisiskolások - elsősöktől ötödik osztályosokig -, akiknek magánnyal kapcsolatos kérdéseket tettek fel, majd a szülők körében kérdőíveztek, akik kötődéssel és konfliktusokkal kapcsolatos kérdésekre válaszoltak. Az eredményeket összesítve a szakemberek a fentieken kívül azt is megállapították, hogy az erős apa-lánya kötődés is gyengül, amikor a kislányok már nem a családdal, hanem inkább osztálytársaikkal töltenék a szabadidejüket, az otthonukon kívül - ez konfliktusokhoz is vezet. Ugyanakkor az apák és lányaik közti erős kötelék sosem szűnik meg, csak átalakul, illetve a későbbiekben is hasznos marad: az apás lányok az iskolában is jobban teljesíthetnek.
Védelmező és érző apák
Érdekesség, hogy a fiúknál nem mutatták ki, hogy a szülőkkel való erős kötődés befolyásolná, hogy mennyire magányosak. A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy az apák általában jobban védik a lányaikat, a fiúknak pedig már kiskoruktól azt tanítják, hogy védjék meg magukat.
Néhányan feltették azt a kérdést is, hogy az anyás lányoknál mennyire más a helyzet, náluk befolyásolja-e az erős kötődés a magányosságérzés kialakulását és kezelését. A tudósok arra jutottak, hogy nem: csak az apához való erős kötődésnek van erre hatása a kislányoknál. "Ez azért lehet, mert az anya feladata manapság még mindig inkább a mindennapi teendők megszervezése, lebonyolítása, illetve a család belső stabilitásának megteremtése. Így sokszor az apák beszélgetnek, játszanak a gyerekekkel, ebből következően erőteljesebb hatást gyakorolhatnak a lányaikra" - vélekedett a tanulmány szerzője, Dr. Xin Feng.
Hozzátette, hogy a mai kisgyerekes apukák már sokkal érzelmesebbek , mint amilyenek egy-két évtizede voltak. "Odafigyelnek a gyerekek érzéseire, észreveszik, ha bántja őket valami, és segítenek megbirkózni a nehézségekkel. Ahogyan arra kutatásunk is rámutat, ez hozzájárul ahhoz, hogy a kislányok kevésbé érezzék magukat magányosnak" - fogalmazott a kutató.
Forrás: dailymail.co.uk