Allan N. Schore, a kaliforniai UCLA pszichológus professzora egy új - empirikus kutatásra alapozott - tanulmányban azt állítja, hogy a fiú csecsemők fejlődésben lévő agya nem képes olyan mértékű szabályozásra, mint a lányoké, ezért ők érzékenyebbek lesznek a környezet stresszhatásaira, ami végső soron idegi-fejlődési rendellenességekhez, köztük autizmus spektrum zavarhoz vezethet. Schore szerint a stressz szabályozásában szerepet játszó agyi áramkörök lassabban fejlődnek a fiúk esetében, és ezért képes a stressz negatívan befolyásolni a jobb agyfélteke fejlődését. Ez pedig azt jelenti, hogy a fiú csecsemők hajlamosabbak lehetnek az autizmusra , a gyermekkori skizofréniára, a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar ra, valamint a viselkedészavarokra, mint a lányok.
Hogyan függ mindez össze a csecsemők, kisgyermekek bölcsődei vagy óvodai gondozásával? Úgy, hogy van, aki felveti, hogy az elégtelen intézményi gondozás halmozza az agyfejlődésre káros stresszt. A Psychology Today című lapban Darcia Narvaez arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt évtizedekben emelkedett ezeknek az agyfejlődéssel összefüggésbe hozott neuropszichiátriai zavaroknak a száma - párhuzamosan azzal, hogy megnőtt a gondozó intézményekbe beadott gyermekek száma.
Elizabeth Mack kaliforniai pszichoterapeuta (és két fiúgyermek édesanyja) azonban rámutat, hogy a vonatkozó mutatók mögött számos tényező állhat, mindenekelőtt, hogy sokkal több lett ebben az időszakban az ezekre a kondíciókra irányuló vizsgálatok száma. Így pedig értelemszerűen több lett a diagnózis is.
Másfelől pedig, ahogy Darby Saxbe pszichológus, a Dél-kaliforniai Egyetem adjunktusa rámutat: nincs rá bizonyíték, hogy a gondozási intézménybe került gyerekek rosszabbul teljesítenének azoknál, akiket otthon gondoznak. A foglalkozás minősége számít: akár otthon nevelnek egy gyereket, akár bölcsődében vagy óvodában, akkor jelentkeznek fejlődésbeli problémák, ha a nevelés, foglalkozás minősége alacsony.
Saxbe a következő tippeket adja a szülőknek, akik intézményt keresnek apró gyermekük számára:
- A magas minőség egy bölcsi esetében a gyerekekre eső gondozók számában (minél magasabb, annál jobb), a munkatársak állandóságában (ne legyen jelentős fluktuáció), és abban mutatkozik meg, hogy a gondozók gondoskodást, melegséget árasztanak.
- A fiatal gyerekek számára a legfontosabb, hogy nagyon sok szeretetet kapjanak, ez pedig a bizalommal és a biztonsággal kezdődik. Megbízható, a gyerekekkel őszintén törődő gondozóra van hát szükségünk.
- Nagyon jó, ha a gondozó szívesen beszél és énekel a gyerekeknek, és arra bátorítja őket, hogy beszéljenek a saját szavaikkal.
- Pozitív, ha az intézmény szigorúan limitálja a képernyőnézés idejét, legyen az tévéé vagy másé, mert túlstimulálhatja a gyerekeket.
Ahogy Saxbe összefoglalja: "A gyerekeknek figyelem, kötődés és kommunikáció kell, hogy megfelelően fejlődjenek, így akár otthon vannak, akár intézményben, arra kell figyelni, hogy ezt a hármat biztosan megkapják."