A digitális médiafogyasztás mértékének növekedése különösen a gyerekeknél vet fel kérdéseket. Nem elég azonban csak a képernyő előtt töltött időt korlátozni - emelte ki a Pedro Cardoso-Leite vezette kutatócsoport a PLOS One című tudományos lapban bemutatott tanulmányában. Kérdőívek segítségével 118 nyolc-tizenkét év közötti iskolás médiafogyasztási szokásait vizsgálták, megfigyelve, hogyan hat ez a többi között a figyelmükre, pszichés egészségükre, alvásukra és iskolai teljesítményükre. Nyomon követték, hány órát töltenek digitális eszközök használatával, milyen gyakran játszanak videojátékokat, illetve milyen gyakran végeznek figyelmüket megosztva digitális multitaskingot.
Az így kapott eredmények alapján különösen utóbbi, a digitális multitasking hozható kapcsolatba a pszichés egészség és az alvásminőség romlásával, valamint a gyerekek kitartóképességének csökkenésével. Az intenzív multitaskingra hajlamos diákok oktatói is jelezték, hogy esetükben gyakoribbak a figyelemhiányos hiperaktivitás zavarra ( ADHD ) utaló viselkedési jegyek. Minél idősebbek voltak a gyerekek, annál gyakoribb volt körükben a digitális multitasking.
A videojátékok kapcsán a kutatók nem mutattak ki negatív hatást. Mi több, a videojátékok sokkal inkább a jobb pszichés egészséghez és gyorsabb reakcióképességhez voltak köthetőek. A kutatás szerint a nyolcéves gyerekek átlagosan napi 4,5 órán át fogyasztanak digitális tartalmakat. Tizenkét éves korban ez az idő már 8 óra 14 perc.