Daganatos beteg a családban: a szorongás a legrosszabb

A legújabb kutatási eredmények szerint a daganatos betegségek túlélői és partnereik fokozott, hosszú távú szorongásra való hajlammal számolhatnak a betegséget követően, ami azonban leggyakrabban nem depresszió formájában jelentkezik.

A mostani kutatás során a tudósok összesen 43 tanulmány adatait összehasonlítva jutottak erre a megállapításra, ami szerint a depresszió előfordulása hasonlóan alakul az egészséges felnőttek (10,2 százalék) és a túlélők (11,6 százalék) körében két vagy több évvel a diagnózist követően.

Fenyegeti Önt a depresszió? Töltse ki tesztünket most! Kattintson! A vizsgálatok azonban rámutattak arra is, hogy a rákos betegségeket túlélők esetében 27 százalékkal magasabb a szorongásos tünetek előfordulása két vagy több évvel a diagnózist követően, és 50 százalékkal magasabb 10 vagy több évvel a diagnózis után. A túlélők partnerei azonban még ennél is rosszabbul járnak, mivel az ő esetükben a hosszútávon jelentkező szorongásos tünetek előfordulása közel 40 százalékos. A felmérési adatok szerint a depresszió előfordulási aránya hasonlóan alakul a túlélők és partnereik között egyaránt.

"A depresszió egy rendkívül jellemző probléma a daganatos betegségek túlélőinél, de a depressziós tünetek, komplikációk hiányában, két évvel a diagnózist követően általában megszűnnek. A szorongás ennél sokkal kiszámíthatatlanabb, mivel akár még a diagnózis után 10 évvel is okozhat gondokat. Eddig azonban nem sokan foglalkoztak a szorongásos tünetek kiszűrésével, mivel a kutatások során főleg a klinikai depresszió volt előtérben" - nyilatkozta Alex Mitchell, az angol Leicester General Hospital munkatársa.

"A vizsgálati eredményeink szerint a diagnózist követően a szorongásos tünetek előfordulási aránya mind a betegek, mind a rokonaik esetében jelentősen megnő. A kórházból való elbocsátást követően a betegeknek rendszeres szűrővizsgálatokon kell részt venniük és ez fokozhatja még a tünetmentes páciensek szorongását is" - folytatta a szakértő. "Ezen kívül fontos még megemlíteni, hogy a jelenlegi rehabilitációs módszerek meglehetősen hiányosak. Sokkal jobban oda kellene figyelni a szűrések során az esetlegesen jelentkező szorongásos tünetekre, mind a betegeknél, mind a családtagoknál."

Egyre nő az érintettek száma

2020-ra évente már több mint 21 millió új daganatos beteget fognak diagnosztizálni az orvosok. Bár a daganatos betegek 70 százaléka túléli az első öt évet, az ezzel együtt járó hosszú távú mentális problémákról, amik akár a közeli családtagokat is érinthetik, nincsenek pontos adatok.

A tanulmány részletes leírása a című orvosi szaklap online felületén olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

Az ország délnyugati felén erősen felhős vagy borult idő várható, majd délután átmenetileg kissé szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Nyugat-, Délnyugat-Dunántúlon néhol kisebb eső nem kizárt. Ezzel szemben hazánk északkeleti felén kezdetben fátyolfelhős, napos, majd egyre inkább derült időre számíthatunk. A keleties szél döntően mérsékelt marad, de helyenként lehetnek élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 19 fok között alakul, de a tartósan felhős, borult nyugati, délnyugati tájakon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Hiába most még az őszhöz képest viszonylag magas hőmérséklet, az orvosmeteorológiában jelenleg is gyenge hidegfronti hatással számolnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra