Daganatos beteg a családban: a szorongás a legrosszabb

A legújabb kutatási eredmények szerint a daganatos betegségek túlélői és partnereik fokozott, hosszú távú szorongásra való hajlammal számolhatnak a betegséget követően, ami azonban leggyakrabban nem depresszió formájában jelentkezik.

A mostani kutatás során a tudósok összesen 43 tanulmány adatait összehasonlítva jutottak erre a megállapításra, ami szerint a depresszió előfordulása hasonlóan alakul az egészséges felnőttek (10,2 százalék) és a túlélők (11,6 százalék) körében két vagy több évvel a diagnózist követően.

Fenyegeti Önt a depresszió? Töltse ki tesztünket most! Kattintson! A vizsgálatok azonban rámutattak arra is, hogy a rákos betegségeket túlélők esetében 27 százalékkal magasabb a szorongásos tünetek előfordulása két vagy több évvel a diagnózist követően, és 50 százalékkal magasabb 10 vagy több évvel a diagnózis után. A túlélők partnerei azonban még ennél is rosszabbul járnak, mivel az ő esetükben a hosszútávon jelentkező szorongásos tünetek előfordulása közel 40 százalékos. A felmérési adatok szerint a depresszió előfordulási aránya hasonlóan alakul a túlélők és partnereik között egyaránt.

"A depresszió egy rendkívül jellemző probléma a daganatos betegségek túlélőinél, de a depressziós tünetek, komplikációk hiányában, két évvel a diagnózist követően általában megszűnnek. A szorongás ennél sokkal kiszámíthatatlanabb, mivel akár még a diagnózis után 10 évvel is okozhat gondokat. Eddig azonban nem sokan foglalkoztak a szorongásos tünetek kiszűrésével, mivel a kutatások során főleg a klinikai depresszió volt előtérben" - nyilatkozta Alex Mitchell, az angol Leicester General Hospital munkatársa.

"A vizsgálati eredményeink szerint a diagnózist követően a szorongásos tünetek előfordulási aránya mind a betegek, mind a rokonaik esetében jelentősen megnő. A kórházból való elbocsátást követően a betegeknek rendszeres szűrővizsgálatokon kell részt venniük és ez fokozhatja még a tünetmentes páciensek szorongását is" - folytatta a szakértő. "Ezen kívül fontos még megemlíteni, hogy a jelenlegi rehabilitációs módszerek meglehetősen hiányosak. Sokkal jobban oda kellene figyelni a szűrések során az esetlegesen jelentkező szorongásos tünetekre, mind a betegeknél, mind a családtagoknál."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyre nő az érintettek száma

2020-ra évente már több mint 21 millió új daganatos beteget fognak diagnosztizálni az orvosok. Bár a daganatos betegek 70 százaléka túléli az első öt évet, az ezzel együtt járó hosszú távú mentális problémákról, amik akár a közeli családtagokat is érinthetik, nincsenek pontos adatok.

A tanulmány részletes leírása a című orvosi szaklap online felületén olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra