Népszerű teória, hogy a gyermekek személyiségét alapvetően befolyásolja az, hogy hányadikként érkezik a családba. Eszerint az első gyermek érettebb és ambiciózusabb, viszont szorongóbb, mivel a szülők még tapasztalatlanok voltak, viszont jobban oda is figyeltek rá. A fiatalabb testvérek kreatívabbak és lazábbak, viszont sokszor lázadóbb természetűek is, hiszen a rutinossá váló szülők figyelmét nehezebben hívhatják fel magukra. A hvg.hu utánajárt, mi a valóságalapja mindennek.
Az elmélet Frank J. Sulloway Lázadásra született (Born to rebel) című könyvével vált világszerte ismertté és népszerűvé. Ebben a szerző azt állítja, hogy a modern családban az elsőszülöttek sokkal inkább megkapják a szüleik figyelmét és erőforrásait, a később született gyermekeknek viszont egyre keményebben meg kell dolgozniuk érte. Ez a gyermekkori viselkedés a felnőttkorig hatással lehet rájuk - olvasható a könyvben.
Ezt a teóriát azonban egyre többen megcáfolták az elmúlt években, többek között Ralph Hertwig, a berlini Max Plack Intézet pszichológusa is. Pedig 2002-ben maga is publikált egy tanulmányt Sulloway-jel közösen arról, hogy mennyire egyenlőtlenül oszlik meg a szülők figyelme a gyerekeik között. Hertwig most a felnőttkori kockázatvállaló viselkedést vizsgálta testvérek között, és arra volt kíváncsi, hogy a fiatalabbak valóban forrófejűbbek-e a testvérüknél.
Nem vállal több kockázatot a fiatalabb testvér
A kutatás résztvevőit klasszikusan kockázatosnak tartott döntésekről kérdezték, például a gyorshajtásról, a védekezés nélküli szexről . Emellett egy egyszerű kísérletben is részt vettek, el kellett dönteniük, hogy mit választanak: kaphatnak azonnal 10 dollárt, vagy szerencsejátékon tíz százalék esélyük van nyerni 100 dollárt. Az előbbit választók értelemszerűen a biztonságra törekednek, míg az utóbbira a kockázatvállalóbbak voksolnak.
A vizsgálat megcáfolta a feltevést, mely szerint a későbbi gyermekek bevállalósabbak lennének. Egyértelműen látszott, hogy semmilyen mérhető összefüggés nincs aközött, hogy a résztvevő felnőttek közül ki hányadik testvér, és mennyire vállal kockázatot.
A személyiség helyett az intelligenciára lehet hatása
Egy másik kutatás során közel 20 ezer embert vizsgáltak meg az Egyesült Államokban, Németországban és az Egyesült Királyságban, ezeket pedig 370 ezer amerikai középiskolás adataival vetették össze. A vizsgálat a Nagy Ötös (Big Five) néven ismert személyiségteszt öt pontjának arányát kalkulálta ki az emberekben. Ezek a nyitottság, az extraverzió (mennyire magabiztos az illető, mennyire szabad az impulzusai kifejezésében), a céltudatosság, a kooperációra való hajlandóság és a szorongásra/dühre/depresszióra való hajlam. Ez a kutatás sem talált összefüggést a születési sorrend, illetve bizonyos személyiségjegyek között.
Egyedül az intelligencia terén figyeltek meg némi eltérést az elsőszülöttek javára, de olyan kis mértékűt (1-2 IQ-pontnyit), ami egyáltalán nem befolyásolja az életüket. A kutatók szerint a különbséget az adhatja, hogy az elsőszülöttekkel, míg egyedül vannak, többet foglalkoznak a szülők, több gyermek esetén a figyelmük is megoszlik.