„Ha visszagondolunk, egy 30 évvel ezelőtti iskolai osztályfotón egy-két ducibb gyerek volt, most pedig a negyedük az” – idézi a Telex cikke Soltész Erzsébet dietetikust. A szakember szerint nagyon fontos időszak az első három életév. Ekkor alakul ki ugyanis a gyerekek bélflórája, ízlése, általános táplálkozási magatartása, méghozzá annak alapján, amit otthon tapasztalnak. Magyarán az egészségét nagyban meghatározó tényezők is legkönnyebben ekkor formálhatók.
Soltész összegyűjtött néhány olyan alapszabályt iránymutatásul, amelyek elengedhetetlenek az egészséges gyerekkori táplálkozás kialakításához, még ha szülőként nem is mindig könnyű ezeket betartani, betartatni.
- Ne erőltessük az evést! Igyekezzünk támogatni a gyermeket abban, hogy minél hamarabb megtanuljon önállóan enni.
- Legyünk tisztában és kövessük a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveit. Ebben a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által összeállított Okostányérra támaszkodhatunk.
- A legjobb innivaló egy gyermek számára mindig a víz! Igyekezzünk a lehető legminimálisabbra fogni az üdítőket, gyerekitalokat, amelyek rengeteg hozzáadott cukorral készülnek.
- Ne tereljük el a gyerek figyelmét az evésről. Azaz nem jó módszer, ha úgy próbáljuk rávenni az evésre, hogy közben egy okostelefont, tabletet bámul.
- Amikor csak lehet, egyen együtt a család. Gyermekünk is hamarabb elkezd önállóan enni, ha azt a mintát látja, hogy körülötte mindenki jóízűen ugyanezt teszi.
- Bánjunk csínján az édességgel! Néha és kis mennyiségben nem tilos a desszert sem persze, de fontos, hogy a gyermek megtanulja, hogy egyszerre nem ehet belőle sokat.
- Vonjuk be őt is a főzésbe! Másként fog egy gyerek az ételre tekinteni, ha a saját szemével látja, hogyan készül, mintha csak megkapná készen egy gyorsétteremben.
Amennyiben mégis túlsúlyos egy gyermek, akkor a dietetikus szerint nem az a megoldás, hogy hirtelen drasztikusan lecsökkentjük az ételadagjait. Ehelyett családi szintű változásra van szükség, ahol mindenki együtt sajátít el egészségesebb szokásokat. Ne érezze azt a túlsúlyos gyerek, hogy megkülönböztetés éri! Ugyanúgy tarthatunk például közös családi pizzázást, de ahogy neki, úgy a testvéreinek se adjunk ilyenkor egy-két szeletnél többet. Mindezeken felül pedig nagyon fontos rendszeres mozgást beépíteni a mindennapokba, és különösen értékes, ha ezt közös programokon keresztül tesszük.