Mennyire kell aggódnia annak, aki nyáron bekrémezi magát, vagy egy héten egyszer tojásrántottát eszik reggelire? A férfiak termékenységével foglalkozó londoni intézet szakértője, Dr. Paul Serhalt adott választ jó néhány kérdésre a témában.
Kémiai anyagok a terméketlenség hátterében - mítosz
Sokszor hallani, hogy a különböző műanyagok, illetve szintetikus vegyületek - például a teflonos serpenyőkben vagy a naptejekben használatos anyagok - felelősek az alacsony spermiumszámért. Az ezekre irányuló vizsgálatok eredményei azonban nem egyértelműek, nincs tehát bizonyítva semmiféle ilyen összefüggés. Serhal szerint egyik ilyen anyag sem túl valószínű, hogy a valódi oka lenne a terméketlenségnek.
Ezzel szemben az életkor, az életmód: az étrend, a fölösleges kilók, illetve a dohányzás elég sokat nyom a latban a férfiúi termékenységgel kapcsolatban. "Ha rántottát eszünk reggelire, amit egy teflonos serpenyőben sütöttünk meg, vagy ha bekenjük naptejjel magunkat, nem fogjuk vele tönkretenni a spermiumainkat" - mondja a szakértő.
A hőség megöli a spermiumokat - igaz
A spermiumok a herékben termelődnek. Annak pedig nem esztétikai okai vannak, hogy a herék a testen kívül, a herezacskókban helyezkednek el. A testhőmérséklet ugyanis túl magas a spermiumok számára, így jó néhány fokkal hidegebben lehet őket tartani.
Ha a spermiumok hosszabb időn át nagyobb hőmérsékletnek vannak kitéve, akkor a bennük található DNS sérül. A hőmérséklet emelkedésére akár 40 százalékkal csökkenhet a spermiumtermelés fokonként. Ha azonban csak időlegesen melegszenek föl a herék - például amikor elmegyünk szaunázni -, nem kell aggódni, ennek nincs sok hatása a spermiumokra. Ha azonban rendszeresen kitesszük a heréinket nagyobb hőhatásnak: egész nap az ülésfűtést élvezzük a kocsinkban vagy a meleg laptopot tartjuk az ölünkben, akkor növeljük a spermiumok károsodásának kockázatát.
A kerékpározás árt a spermiumoknak - mítosz
Sok középkorú férfi, akinek a hobbija a kerékpározás , attól fél, hogy ez árt a termékenységnek. Azonban ez a félelem nem indokolt, mert ma már nagyon herebarát nyergeket gyártanak. Viszont a rendszeres kerékpározás más szempontból nagyon jót tesz az egészségnek, így a spermiumoknak is. Egy 2014-es brit vizsgálat, amelyben 5000 férfi kerékpározót vizsgáltak, nem mutatott ki semmiféle összefüggést a kerékpározás és a termékenység csökkenése között.
Bizonyos ételek termékennyé tesznek - igaz
Az olyan ételek, amelyeknek nagy az antioxidáns-tartalma, erősebbé teszik a hímivarsejtek DNS-ét. Ha valaki C- és E-vitaminban, folsavban és cinkben gazdagon táplálkozik, annak hibátlanabb lesz a DNS-e. A 40 éves kor fölötti férfiak esetében a spermium egészségét még inkább befolyásolja a táplálkozás. Egy vizsgálat szerint ha valaki napi 700 mg C-vitamint fogyaszt, annak 20 százalékkal kevesebb DNS-károsodása lehet a hímivarsejtjeiben.
A nyári szex eredményesebb - mítosz
Vannak vizsgálatok, amelyek azt állítják, hogy a férfiak a nyári időszakban, júniustól augusztusig termékenyebbek. Ezt azzal magyarázzák, hogy a spermiumok a nyári időszakban sokkal rugalmasabbak. Serhal szerint azonban ez nem igaz: a nők esetében is vannak időszakok, amikor termékenyebbek, ráadásul a termékenység esetében a párok életkora is egy fontos tényező, de nincs olyan évszak, amiről egyértelműen kimondható lenne, hogy akkor termékenyebbek úgy általában a férfiak. Szerinte a vizsgálatok eredményei inkább azzal magyarázhatók, hogy a nyári szabadságok idején a párok több időt töltenek az ágyban, így nagyobb a valószínűsége a teherbe esésnek.
Rendszeresen üríteni kell, hogy jobb legyen a minősége - igaz
Bizonyos teóriák szerint vissza kell fogni a szexet, tartogatni a spermiumokat, hogy növeljük az esélyét annak, hogy megtermékenyítsünk valakit. Azonban ennek az ellenkezője látszik bizonyítottnak. Vizsgálatok ugyanis azt mutatják, hogy a spermiumok mozgékonysága - azaz az a képességük, hogy a női ivarszerveken át eljussanak a petesejtig - folyamatosan csökken, ahogy a sejt öregszik. Tehát ha ritkán ejakulál egy férfi, akkor öregebb spermiumokat juttat a nőbe. Ha azonban rendszeresen ejakulál, akkor nincs ideje a spermiumoknak elöregedni. Heti két ejakulációval megőrizhető a spermiumok frissessége és mozgékonysága.
Forrás: The Telegraph