Azok a lányok és nők, akiket erőszak vagy zaklatás áldozatává tettek, mostantól egy újabb segítő szolgáltatást vehetnek igénybe. A Segítők Hálózatának tagjai olyan budapesti és vidéki önkéntesek, akik szolidaritást vállalnak az erőszak áldozataival, és az a céljuk, hogy az erőszakot, zaklatást követő élethelyzetben nőtársaiknak ne egyedül kelljen szembenézniük olyan feladatokkal, mint például az online feljelentés megtétele, a panasztétel vagy a különleges bánásmód igénylése. Információt tudnak adni a többi között a távoltartással vagy szociális támogatásokkal kapcsolatban is.
A legtöbb áldozatnak nincs jogi képesítése, és egész addig, ameddig ilyen helyzetbe nem kerül, nem kell azon gondolkodnia, hogyan zajlik például egy feljelentés megtétele. Ezek új és gyakran ijesztő helyzetek. A NANE és a PATENT - az IKEA Magyarország támogatásával - azért hozta létre a Segítők Hálózatát, hogy segítsen felruházni az érintetteket a szükséges tudással, csökkentve ezzel az elveszettség érzetét, és támogatva a tájékozott döntések meghozását.
Gyakorlati lépések és konkrét kérdések
A szervezetek szakértői egy képzés során felkészítették az önkénteseket, hogyan segítsenek az erőszak- és zaklatáseseteket követően felmerülő gyakorlati lépések megtételében, és az ezekkel kapcsolatos konkrét kérdések megválaszolásában. A hálózat nemcsak párkapcsolati vagy családon belüli erőszak, de szexuális erőszak, randierőszak, szexuális zaklatás, utcai zaklatás, fenyegető zaklatás, vagy akár bosszúpornó esetében is az érintettek rendelkezésére áll, hogy tájékoztassa őket a különböző rendőrségi, jogi, szociális és a bűncselekmények áldozatai számára elérhető anyagi támogatási lehetőségekről. A hálózattal az érintett nők és az őket segítő szakemberek, valamint barátok, családtagok, támogatók ennek az igénylőlapnak a kitöltésével tudják felvenni a kapcsolatot.
"A Segítők Hálózata régi vágyunk volt, mert mind a PATENT, mind a NANE számára világossá vált, hogy a lelki és jogi segélyvonal mellett hasznos lenne egy rövidebb beszélgetésekre és konkrét lépésekre specializált segítői csatorna is. Reméljük, hogy hosszú távon a hálózat országszerte növekedni fog, és a tagok egyre több módon és helyzetben tudnak majd kézzelfogható támogatást és jelenlétet nyújtani az érintetteknek" - emelte ki Les Krisztina, a Segítők Hálózata projektkoordinátora.