Arra már korábban felhívták a figyelmet kutatók, hogy a házasság minőségét alapvetően meghatározza az is, hogy a felek mennyire támogatják egymást. Ez a támogatás pedig egyes tudósok hipotézise szerint az oxitocinreceptor génnel (OXTR), vagyis annak alléljaival köthető össze. Hogy erre tudományos bizonyítékot is találjanak, egy genetikusból, neuroendokrinológusból és pszichológusokból álló kutatócsoport összefogott, és 79 párt vont be átfogó munkájába.
A boldog házaséletre születni kell?
A kutatás során először külön-külön leültették az egyes párokat, és arra kérték őket, hogy mindegyikük mondja el egy fontos személyes problémáját (nem feltétlenül a házasságával kapcsolatban), majd erről beszélgessenek 10 percen át. Ezeket a beszélgetéseket a tudósok rögzítették, majd elemezték és pontozták, hogy a felek mennyire voltak támogatóak, mennyire figyeltek a másikra, és mennyire segítettek párjuknak a problémamegoldásban.
Ezt követően a férfiak és nők kaptak egy-egy kérdőívet, amelyeket már egyedül kellett kitölteniük. A tudósok itt többek közt arra voltak kíváncsiak, hogy az alanyok mennyire érezték a feleségük vagy férjük támogatását a 10 perces kis beszélgetések során. Végül pedig mindenki nyálmintát adott a kutatóknak, hogy meghatározhassák, az OXTR gén milyen alléljait hordozták az alanyok.
Korábbi tudományos eredmények alapján a kutatók fókuszában a fent említett gén két specifikus pontja, az rs1042778 és az rs4686302 állt. Nem is hiába figyelték ezeket a pontokat olyan éles szemmel: rájöttek ugyanis egy fontos összefüggésre: azok a férjek, akiknek két T-alléljuk volt az első ponton, kisebb támogatást érzékeltek a feleségeik részéről - még akkor is, ha a nők a kutatók megfigyelései szerint igazából nagyon is figyeltek rájuk és segíteni próbáltak nekik. Nem elhanyagolható az sem, hogy beigazolódott: akiknél nagyobb volt a támogatás, azoknál általában jobb volt a házasság minősége.
A tudósok ugyanakkor óva intenek mindenkit attól, hogy egyetlen génváltozatból kiindulva kötelezze el magát valaki mellett. A fent említett dupla T-allélnak egyrészt jó hatásai is lehetnek a párkapcsolatra - például egyet nem értés esetén tompíthatja az ellenséges szóváltásokat a felek közt. Másrészt pedig a genetika, illetve az emberi génállomány sokkal komplexebb dolog annál, mint hogy csupán egyetlen gén vagy egy génvariáció dönthetne egy házasság minőségéről.
Forrás: Daily Mail