"Nem mindegy, hány éves korosztályról beszélünk. Ha például egy óvódásról van szó, akkor a pisi, kaki szó használata egyáltalán nem a csúnya szavakhoz tartozik. Számukra ez a normál beszéd része" - fejtette ki Vekerdy Tamás gyermekpszichológus a Hír24 internetes portálnak .
Frank Zsuzsa gyermekpszichológus szerint sem kell nagy "feneket" keríteni annak, ha egy óvodáskorú néha csúnyákat mond. A szakember azt mondja, a kicsik nincsenek tisztában a szó jelentésével, azt inkább csak azért mondogatják, mert látják, hogy hallatára milyen dühösek leszünk. Ez egyfajta játék számukra. Ezért elég, ha egyszer-kétszer szembesítjük vele, hogy ezt nem szabad. Büntetésre azonban nincs szükség - vallja mindkét szakember.
A gyermekpszichológusok szerint viszont, ha egy gyerek olyan szavakat fecseg, amelyek jelentésével sincs tisztában, az gondot jelent. "A közkedvelt szavak közé tartozó b... meg! Kifejezésről, például gyorsan le kell szoktatni a kicsiket. Határozottan kell fellépni a szülőnek és elmondani a gyereknek, hogy ezt a szót gyorsan felejtse el, mert nem tűri, hogy még egyszer használja."
Ha a szülő jó kapcsolatban van a gyerekével, akkor megérti, hogy nem szabad, nem illik egyes kifejezéseket kimondani, ám a ronda beszéd valahol mégis természetes. "Mert ugyan mi felnőttek elvárjuk, hogy a gyerek ne beszéljen csúnyán, mi magunknak azonban nem szabunk határt. A fiatalok, javarészt otthonról tanulják meg a trágár kifejezéseket. Sokszor észre sem vesszük, hogyan beszélünk a gyerek előtt" - mondja Vekerdy Tamás.