A döntés oka, hogy szakértők szerint a hasonló tartalmak rendszeres fogyasztása károsan hathat a tinédzserek mentális egészségére – írja a The Guardian. Éppen ezért, bár továbbra is kereshetőek lesznek az érintett videók a népszerű videómegosztó oldalon a 13-17 éves korosztály számára is, annak videóajánló algoritmusa ezentúl nem bombázza majd ilyen személyre szabott javaslatokkal a fiatalokat. „Ahogy a tinédzserekben megfogalmazódnak azok gondolatok, hogy kik is ők valójában, illetve milyen elvárásokat támasztanak magukkal szemben, az idealizált sztenderdeket megjelenítő tartalmak ismételt fogyasztása irreális belső elvárásokat ébreszthet bennük. Egyszersmind negatívan befolyásolhatja azt, ahogyan önmagukra tekintenek” – fogalmazott dr. Garth Graham, a Youtube globális egészségügyi részlegének vezetője.
A Youtube bejelentése szerint a platform fiatalokért és családokért felelős tanácsadó bizottsága jelezte, hogy bizonyos tartalomkategóriák egy-egy videó erejéig teljesen ártalmatlanok lehetnek ugyan, ismételt fogyasztásuk viszont problémákhoz vezethet. Az újonnan bevezetett irányelv így vonatkozik minden olyan tartalomra, amely bármiféle testi megjelenést idealizáltan mutat be másokhoz viszonyítva. Ebbe beletartoznak akár az orrot karcsúsító szépségápolási tippekről szóló tartalmak, az egy meghatározott kinézet elérését célzó edzésrutinok, de olyan videók is, amelyek társadalmi agresszióra, például testi megfélemlítésre ösztönzik a felhasználókat. A bejelentkezett, felhasználói fiókjukban az életkorukat helyesen megadó fiatalkorú látogatók így nem kapnak majd visszatérő ajánlatokat az oldalon az említett kategóriákból.
A brit The Children’s Society jótékonysági szervezet egy közelmúltban publikált jelentése is kiemelte, mennyire fontos kezelni valamilyen módon a közösségi média önértékelésre gyakorolt hatásait. Egyszersmind a jelentésből kiderült, hogy a felmérések szerint a szigetországban átlagosan minden negyedik kamaszlány elégetlen a külsejével. „Itt legalább a felismerés megmutatkozik, hogy az algoritmusok megváltoztatása egy olyan pozitív lépés, amelyet a Youtube-hoz hasonló platformok igenis meg tudnak tenni. Mindez különösen előnyös lesz a sebezhető és mentális egészségügyi problémákkal küzdő fiatalok számára” – húzta alá Sonia Livingstone, a Londoni Közgazdaságtudományi Egyetem (LSE) szociálpszichológus professzora.