A magány komoly szerepet játszhat az örekkori hanyatlásban - állítják a California-i Egyetem kutatói.
Meglepő eredmények
A szakemberek 1600 felnőtt életét követték nyomon legújabb kutatásukban, az alanyok átlagosan 71 évesek voltak. Azt látták, hogy a magányos idősek között - anyagi és egészségügyi helyzetüktől függetlenül - magasabb volt a halandósági ráta. A magányosan élő résztvevők 23 százaléka a tanulmány kezdetét követő 6 éven belül elhunyt, míg a gyakran társaságban lévő személyek között csak 14 százalék volt az elhalálozási arány.
Egész életünkben jelen van az az igény, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akik ismernek és értékelnek minket, illetve akikkel jó együtt lenni. Ez sosem múlik el - véli Barbara Moscowitz, a Massachusetts-i Kórház vezető szociális gondozója. Az idősebb korosztály is nagyra értékeli ezeket a kapcsolatokat, nem véletlen, hogy sok ember az unokái körében képzeli el a nyugdíjas éveit.
Töltsünk minél több időt szeretteinkkel!
Hogy megelőzhessük a magányt és az ezzel járó korai halálozást, érdemes a szülőket, idősebb rokonokat minél többször meglátogatni vagy vendégségbe hívni. Próbáljuk bátorítani őket arra, hogy ne hanyagolják el a régi barátságokat, de kössenek bátran új ismeretségeket is.
Nem véletlen, hogy a közvélekedéssel ellentétben sok idős ember kifejezetten kivirágzik az különféle gondozói-, vagy idősotthonokban, vagy a nyugdíjasklubokba járva. Ezeken a helyeken ugyanis rengeteg a lehetőség az ismerkedésre és a beszélgetésre.
Fontos továbbá, hogy ha tehetjük, ne csak szavakkal bátorítsuk idősebb szeretteinket, hanem nézzünk utána, hogy a közelben milyen, kifejezetten időseknek szóló programok vannak, és kísérjük is el őket ezekre. A lényeg, hogy töltsünk velük minél több minőségi időt , mert jobbat tesz az egészségüknek, mint bármilyen gyógyszer.
Forrás: womenshealthmag.com