A felmérés, amelyet a Bridge Budapest által létrehozott Edisonplatform a Gemius Hungaryvel közösen készített, reprezentálja a 18 éven felüli magyar internetező népességet, akik 3-14 éves korú gyerekeket nevelnek - ismerteti a Forbes a részleteket. A kérdőívet 800 fő töltötte ki, ebből 650 volt értékelhető.
Önállóbbá váltak a gyerekek
A válaszokból kiderült, hogy a szülők 56 százaléka sokat tanult ebből a nehéz időszakból, 46 százalékuk szerint pedig több lett a beszélgetés és a figyelem a családban. Emellett a gyerekek számára a legfontosabb hozadék az volt a válaszadók véleménye alapján, hogy jobban eligazodnak a digitális világban, önállóságot tanultak és fejlődött az alkalmazkodóképességük.
A digitális oktatással kapcsolatban a szülők úgy nyilatkoztak: nem a számítógépek okozták a legnagyobb problémát (bár a digitális átállás csak 10-ből 4 családnak ment könnyen), hanem az, hogy a gyerekek kevés online órán vehettek részt. Inkább az volt jellemző, hogy a tanulók különféle feladatokat kaptak, amiket vissza kellett küldeniük a tanároknak ellenőrzésre.
A nőkre több teher hárult a karantén alatt. A munkát és a gyerekkel való foglalkozást egyeztették össze a legnehezebben, illetve a házimunkában sokkal kevésbé érezték, hogy családi munkamegosztás lenne. Érdekesség, de a férfiak 47 százaléka gondolta úgy, hogy megosztották a házimunkát, míg a nőknek csupán 22 százaléka számolt be erről.
A válaszadók 67 százaléka úgy próbálta megkönnyíteni a gyerekek számára a krízis elviselését, hogy őszintén igyekezett beszélgetni velük, illetve próbált időt teremteni a közös családi programoknak és játéknak. Kicsit kevesebben voltak azok, akik humorral kezelték a nehéz helyzeteket, esetleg a napirend kialakításában vagy a mindennapos testmozgás beiktatásában bíztak. Arra viszont nem sokan gondoltak, hogy az egészséges étkezésnek, a képernyő előtt töltött idő korlátozásának vagy a kreatív tevékenységekben való feloldódásnak is fontos szerepe lehet ilyenkor.
Hosszú távú hatása lehet a barátok, társak hiányának
A szülők válaszai azt mutatják, szerintük számos veszélye is lehet az elmúlt időszaknak. A legtöbben (81 százalék) a barátok, társak hiánya miatt aggódnak, amely hosszú távon érintheti a gyerekeket. Toplistás lett továbbá a mozgáshiány, a monotonitás, az ingerszegény környezet, a túl sok képernyőhasználat, a tanulásban való lemaradás, illetve a félelem attól, hogy a gyerekeknek megrendült a biztonságérzete a világban.
Pekingben újra bezárnak az iskolák a koronavírus miatt - olvassa el a részleteket társportálunk, az nlc.hu oldalán .