Korábban nem így szültek nők
A szülés nem csak egy bensőséges, meghitt pillanat, de rendkívül megterhelő is az édesanya számára, ráadásul rendkívül nagy a fertőzés veszélye is. Nem csoda hát, hogy a világrahozatal pillanatai szigorúan zárt ajtók mögött zajlanak le, csupán azok részvételével, akiknek a jelenléte feltétlenül szükséges a gyermek és az anyuka biztonságának érdekében. Nem így volt ez azonban a középkorban, ugyanis évszázadokon át szokás volt közönség, akár több száz néző előtt világra hozni a trónörököst.
200 néző előtt szült az angol királynő
Persze az efféle látvány nem adathatott meg akárkinek, egy nemes asszony szülését csupán a kiváltságosok tekinthették meg, például a királyi udvar legmagasabb rangú nemesei, és a különösen fontos vendégek. Elsősorban az angol és a francia királyi udvarban volt népszerű ez szokás, a versailles-i palotában például a királynő hálószobája volt az egész palota egyik legnagyobb terme, éppen azért, hogy elférjen benne a nézősereg.
Feljegyzések szerint Marie Antoinette-et majdnem összenyomta a közönség szülés közben, a nagy tömegben alig lehetett levegőt kapni, a nézők közül pedig többen a szekrény tetejére másztak, hogy lássák a világrajövetelt. Angliában pedig Modénai Mária királynő 200 néző előtt adott életet 1688-ban gyermekének.
Az utódlás mindennél fontosabb volt
Ennek a furcsa szokásnak a lényege, hogy az örökösödésről megbizonyosodhasson az udvar, a jelenlévők a saját szemükkel láthatták, hogy valóban megszületett a trónörökös, nem csupán egy elcserélt gyermeket kiáltanak ki magukénak. Az utódlás kérdése akkoriban mindennél fontosabb volt, így annak bizonyítása, hogy tényleg megszületett a királyi gyermek, és az történetesen fiú, a későbbi trónra lépés legitimációja szempontjából komoly jelentőséggel bírt.
Az angol királyi családnál sokáig szokás volt, hogy nem vonultak be a kismamák a kórházba szülni, hanem a Buckingham palotában hozták világra a gyermeküket. Vilmos herceg volt az első trónörökös, aki 1982-ben szülészeten jött világra.