Mint arról korábban is írtunk , a támogatás egy legfeljebb 10 millió forintos kölcsönt foglal magában, illetve a hiteltörlesztési futamidő alatt született gyermekek számától függően állami kamattámogatást és tartozáselengedést. Mivel a hitel ingatlanfedezet nélküli és szabad felhasználású, így joggal merül fel a kérdés, hogy vajon felhasználható-e önerőként lakásvásárlás esetén. "Ezzel a megoldással akár teljesen hitelből is meg lehetett volna vásárolni akár egy házat. A teljes hitelből finanszírozás azonban nem áll összhangban a Magyar Nemzeti Bank azon törekvésével, hogy megakadályozza az emberek túlzott eladósodottságát" - írja a HVG . Éppen ezért a pontosító jogszabály értelmében a hitel teljes összegének 75 százalékát, azaz 10 millió forint esetén 7,5 millió forintot lehet majd önerőként használni ingatlanvásárláskor.
Szintén beszámoltunk arról , hogy a támogatást csak július elsejétől lehet megigényelni. Mivel az eredeti tervezet szerint csak a támogatási szerződés megkötését követően született gyermekek után jár kamattámogatás, így a július első napjaira kiírt kismamák aggódhattak amiatt, hogy vajon sikerül-e időben hozzájutniuk a hitelhez, mielőtt gyermekük világra jönne. E problémát kiküszöbölendő úgy módosultak a feltételek, hogy a 2019. július 1. és július 31. között született gyerekek után is kérhető támogatás, amennyiben a szülők előzetesen benyújtották hiteligénylésüket a bankhoz. E tekintetben tehát immár nem okozhat gondot az esetlegesen elhúzódó ügyintézés.
"A módosítások kedvezőbb helyzetbe hozzák azokat a hiteleiket rosszul fizető adósokat is, akik elmaradásaik miatt felkerültek a negatív KHR listára (BAR lista)" - fogalmaz a HVG cikke. Az érintetteknek hátralékaik kifizetését követően legalább egy évet várniuk kellett volna, mire megigényelhetik a kedvező hitelt, az új szabályok szerint azonban akár azonnal megtehetik ezt, ha rendezték elmaradásaikat. Más kérdés, hogy a bankok is hitelképesnek fogják-e találni őket egy ilyen helyzetben, ami természetesen jelentősen árnyalja az összképet.