A digitális kultúra tanórák lesznek az első tudatos pillanatok az interneten, az első jelszó kiválasztása pedig alapjaiban határozhatja meg a gyerekek hozzáállását a netes biztonsághoz – idézi az alapítvány pénteki közleménye Fülöp Hajnalkát, a Kütyüjogsi tanácsadóját. Problémaként említette, hogy az erős jelszóhasználat a felnőttekre sem jellemző, és érdemesnek nevezte a kétfaktoros hitelesítés, valamint a jelszógenerátorok használatát is.
Tapasztalatai szerint az alsó tagozatban viszonylag kevés gyereknek van okostelefonja, de felsőben a többségük már rendelkezik valamilyen eszközzel. Ezt támasztja alá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felmérése is, amely szerint három év alatt megduplázódott a 7-8 éves korosztályban mobiltelefonnal rendelkezők száma.
Fülöp Hajnalka kiemelte, hogy a szülői példamutatás fontos: a kép- és adathasználat szabályaiban, a kiegyensúlyozott online kommunikációban egyértelműen a szülő a minta. A teljes tiltást kontraproduktívnak és életszerűtlennek tartja, és azt tanácsolta, hogy ha korlátoznak a szülők, azt okosan tegyék.
Az okostelefonok iskolai tiltása kapcsán azt javasolta: többször beszélgessenek a szülők a gyerekekkel, akik így megérthetik, mitől szeretnénk megvédeni őket. A figyelem elterelése, az idegrendszer megterhelése, az online bántalmazások, az engedély nélküli kép-, videó- és hangfelvételek készítése, majd közzététele valós probléma – tette hozzá. Az oktató szerint az interneteléréssel rendelkező kütyük önálló kezelésével legalább 12 éves korig érdemes várni, addig a közös felfedezést, a kontroll alatti digitális eszközhasználatot javasolta.