Az általános drágulás az élet minden területén megmutatkozik, és ez a jövedelmi viszonyoktól függetlenül valamennyi társadalmi csoport tagjait arra ösztönzi, hogy racionalizálják kiadásaikat – derült ki a Groupama Biztosító megbízásából készült kutatásból.
Az eredmények szerint a magyar lakosság 60 százaléka válaszolta azt, hogy a jelenlegi inflációs környezetben kiemelten fontosnak tartja a megtakarítások értékállóságának megőrzését. Húsz százalékuk eddig erre nem fordított nagy figyelmet, 30 százalékuk pedig a közeljövőben tervezi, hogy olyan befektetési formát választ, amellyel megtakarítása kevésbé veszít értékéből. A megtakarításoknál a biztonsági és a likviditási szempontok szintén fontosak a válaszadók számára. A kutatásban részt vevők 49 százaléka sorolta előre a kockázatkerülést, 37 százalékuk pedig nem szeretné megtakarításait hosszabb távra lekötni.
Min spórolunk?
A válaszadók a mindennapokban a kiadások visszafogásával reagálnak a magas árakra. A felmérés során 87 százalék nyilatkozta azt, hogy az elmúlt hónapokban gyakrabban takarékoskodott, mint korábban, a gyermekes családoknak pedig 92 százaléka tette ugyanezt. A megkérdezettek 72 százaléka élelmiszervásárláskor és az otthoni energiafelhasználásban is igyekszik visszafogni a kiadásokat. Hatvan százalékuk lemondott az éttermi étkezésekről, 55 százalékuk a kultúrára, szórakozásra szánt összegeket csökkenti, és sokan mellőzik a szakemberek igénybevételét az otthoni felújításoknál, karbantartásoknál.
Az egyik vezető megtakarítási terület a fűtés visszafogása: a megkérdezettek 50 százaléka mondta azt, hogy 20-21 Celsius-fokos szobahőmérsékletet, egyharmaduk 22 fok fölötti, míg 18 százalékuk 19 fok vagy annál alacsonyabb hőmérsékletet állított be otthonában.