A fiatalok megtakarítási szokásairól készített elemzés szerint a megkérdezettek 53 százaléka rendelkezett megtakarítással. Évek óta ez a legmagasabb arány.
Tudatosan tesznek félre
A fiatalok mintegy harminc százaléka a hónap elején tudatosan tesz félre, 23 százalékuk pedig a hónap végén megmaradt összeget tartalékolja. A 19 és 29 év közöttiek körében egyre jellemzőbb a tudatos megtakarítás, amiben szerepe van a szülői mintának, az iskolai pénzügyi edukációnak és a különböző szerveztek által indított pénzügyi programoknak. A megtakarítási célok között idén is a lakásvásárlás áll az első helyen. A válaszadók 43 százaléka általános tartalékot is képez, 40 százalékuk autóvásárlásra is gyűjt, 36 százalékuk pedig egy tervezett utazás miatt takarékoskodik.
Nem készülünk fel a nyugdíjas éveinkre
A fiatalok megtakarítási hajlandósága tehát nő. Egy biztosító cég korábbi felmérésből ugyanakkor az derült ki, hogy a magyarok nem készülnek fel kellőképpen a nyugdíjas éveikre. Csupán minden tizedik magyar biztos abban, hogy nyugdíjasként is fedezni tudja az egészségügyi kiadásait.
Világszerte minden negyedik embert nyugtalanít, ha a hosszútávú anyagi jövőjére gondol, és az emberek 43 százaléka az időskori egészségügyi állapota miatt is aggódik. Egyre többen számolnak azzal is, hogy a várható élettartam még magasabb lesz, a születési szám pedig valószínűleg tovább csökken. A többség az egészségi állapotának romlására is számít idősebb korára. Ennek ellenére az embereknek csupán a fele kalkulál egészségügyi kiadásokkal a nyugdíj-megtakarításait illetően. Magyarországon ez az arány 36 százalék.
A globális adatok szerint továbbá az emberek csupán negyede biztos abban, hogy nyugdíjasként is tudja majd fedezni az egészségügyi kiadásait, ám a magyarok esetében ez az arány még alacsonyabb - csupán 10 százalék. Ez azt jelenti, hogy 10 magyarból 9 várhatóan nem tudja majd kifizetni a gyógyszereit, miután nyugdíjban megy.