Számos tanács és praktika olvasható az interneten a gyermekre vágyó pároknak, egyes cikkek szerint a teherbeesést befolyásolja az együttlétek ideje és az előtte elfogyasztott élelmiszerek is. A legújabb svájci kutatás is megerősítette, hogy nagyobb eséllyel esnek teherbe azok a nők, akik az év bizonyos szakaszában próbálkoznak a gyereknemzéssel. Most kiderült: az sem mindegy, hogy az együttléteket melyik napszakra időzítik.
Ilyenkor van a legnagyobb esély a terhességre
A Zurich Egyetem munkatársai több mint hétezer, termékenységi kezelésen átesett férfi spermáját vizsgálták meg, különös figyelemmel a spermiumok számára és mozgékonyságukra. Megfigyelték, hogy a spermiumoknak is van egyfajta 24 órás cirkadián ritmusuk , vagyis a nap bizonyos részében aktívabbak. Ez pedig a hajnali órákra esik, vagyis akik gyermeket szeretnének, érdemes reggel fél nyolc előtt próbálkozniuk.
A vizsgált minták közül azokban volt a legnagyobb koncentrációban a spermium, amelyeket a tavaszi hónapokban (márciustól májusig) gyűjtöttek be. A nyári hónapokban ugyanakkor jelentősen csökkent a spermiumok száma, ami így a megtermékenyítés esélyét is ronthatja.
A szakemberek szerint a kutatási eredmények fontos alapot szolgáltathatnak a termékenységet célzó későbbi kutatásokhoz. Azoknak a férfiaknak viszont, akiknek az alacsony spermiumszám miatt nem sikerül a megtermékenyítés, valószínűleg nem elég önmagában a hajnali és/vagy tavaszi időszakban próbálkozni, hanem mindenképpen szükséges egy orvos tanácsát is kikérniük.
Akkor beszélhetünk csökkent fertilitásról, esetleg meddőségről férfiaknál, ha a spermiumkoncentráció kisebb mint 20 millió/ml, és a mozgó spermiumok aránya kevesebb mint 50 százalék. Ez világszerte egyre több embert érint, mivel egyes kutatások szerint az elmúlt 100 év alatt pontosan az ötödére csökkent a férfiak ivarsejtjeinek száma. Hogy mi áll a tendencia mögött, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
Forrás: Daily Mail