Nem okoznak anyatejet érintő problémát a szoptató anyáknak adott mRNS-alapú koronavírus -vakcinák, ezért a beoltott nőknek nem kell abbahagyniuk a szoptatást - állapította meg a Stephanie Gaw vezette kutatócsoport. A tanulmány szerint a vizsgálatok során hét beoltott nőtől vett 17 tejminta egyikében sem volt kimutatható az oltóanyagból származó mRNS (hírvivő RNS).
Kiderült, átkerülhet-e az mRNS a csecsemőbe
A résztvevők közül öten kaptak Biontech/Pfizer-, ketten pedig Moderna-oltást. A mintákat az oltás előtt, illetve a vakcina beadása után 4 és 48 órával vették le. Az eredmények fontos korai bizonyítékai annak, hogy az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagokban lévő mRNS nem kerül át a csecsemőbe - állítják a tudósok. Rámutattak ugyanakkor, hogy a vizsgálatban csak alacsony számú alany vett részt.
Így működik az oltás
A hírvivő RNS (mRNS) molekulák segítségével ártalmatlan vírusfehérje-szakaszok termelődnek az emberi szervezetben, így a szervezet immunválaszt alakít ki a későbbi koronavírus-fertőzés megelőzésére vagy leküzdésére. Amikor az ember védőoltást kap, a sejtjei leolvassák a genetikai utasításokat, és a vírus külső felületén elhelyezkedő úgynevezett tüskefehérjék kisebb elemeit állítják elő. Az élő vírus ezeket használja arra, hogy bejusson a test sejtjeibe, szaporodjon, ezáltal betegséget okozva. A védőoltás után az emberi szervezet immunrendszere idegen anyagként azonosítja ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és fehérvérsejteket termel ellene.
Szakértők szerint míg az oltóanyagokban lévő mRNS nem kerül át a csecsemőbe, addig az oltás nyomán képződő antitestek viszont átjutnak az anyatejen keresztül. Ez azonban jó dolog: az ellenanyagok egy úgynevezett fészekimmunitást alakítanak ki, védelmet biztosítva a gyereknek.
Koronavírus: megnyugtató hírek érkeztek 3 vakcináról - kattintson!