Rendkívül sok bizonytalanságot hozott a koronavírus-járvány, amikor 2020 márciusában megjelent Magyarországon. Az addigi otthoni, szabadidős és munkahelyi forgatókönyvek átalakultak. A pandémia negatív gazdasági hatásai pedig sokak pénztárcáját, bevételeit, így a fiatalokét is érintette - derült ki egy, az idei első negyedévben készült reprezentatív felmérésből. A felmérés arra kereste a választ, hogy a pandémia hogyan befolyásolta a 19-29 éves korosztály bevételeinek alakulását.
Tízből négy fiatalnak csökkentek a bevételei
A válaszok szerint felemásan érintette a fiatalok bevételeit a járvány magyarországi megjelenése. Mint kiderült, hogy a megkérdezettek 43 százaléka alacsonyabb összegből gazdálkodik azóta. Közülük 15 százalék kisebb mértékű bevételcsökkenésről számolt be, 28 százalék viszont azt mondta, hogy jelentősen visszaestek a bevételei.
A bevételcsökkenésről beszámoló fiatalok havonta átlagosan 74 ezer forinttól estek el a járvány hatására. A keleti országrészben élő fiatalok átlagban havi 55 ezer forintos kiesést tapasztaltak, míg az ország többi részében élőknél ugyanez elérte a 83 ezer forintot. A diákok átlagosan 48 ezres mínuszról, a dolgozó fiatalok viszont jóval nagyobb, 96 ezer forintos visszaesésről beszéltek. A részletes eredményekből látszik az is, hogy inkább a nőket érintette kedvezőtlenül a járvány: 53 százalékuk bevétele mérséklődött, miközben a férfiaknál csak 34 százalék számolt be hasonló problémákról.
Vannak, akik jobban keresnek
Jelentős tehát a bevételcsökkenést elkönyvelő fiatalok aránya, de hasonló méretű azok tábora is, akiknél nem változott a helyzet a koronavírus-járvány hatására. A válaszadók 41 százaléka ugyanis nem érzékelt semmilyen változást. Ezen felül akadnak, akik több bevételre tettek szert ebben az időszakban. A válaszadók 4 százaléka komolyabb emelkedésről számolt be, 11 százalékuk pedig azt mondta, kis mértékben ugyan, de nőtt a bevételük.