Lavinát indíthat az ír abortuszszavazás

Az írországi referendum nyomán Európa leginkább konzervatív abortuszszabályozással rendelkező országai is rivaldafénybe kerültek. Míg Lengyelországban és Máltán is modernebb születésszabályozásért kiáltanak, az ír társadalmi forradalom leginkább a sziget másik részén, Észak-Írországban korbácsolta fel a kedélyeket.

Európa-szerte heves vitákat váltott ki az ír népszavazás

Észak-Írországban is modernizálnák az abortusztörvényt, miután előző pénteken a szomszédos Ír Köztársaságban a választók kétharmada szavazott az elavultnak bélyegzett terhességmegszakítási szabályok eltörléséről. A csak csendes forradalomként emlegetett ír népszavazás nyomán a londoni alsóház képviselői összefogtak, hogy az ír sziget északi részén is az Egyesült Királyság többi részéhez hasonló, jóval megengedőbb szabályozás léphessen életbe - írja a Magyar Idők .

Az észak-írországi abortusztörvény drákói szigora Észak-Írországban jelenleg ugyanis a nemi erőszak vagy vérfertőző kapcsolat következményeként létrejött terhesség esetén sem engedélyezett az abortusz, sőt akkor sem, ha a magzatról biztosan kiderül, hogy súlyos fejlődési rendellenességekkel jön majd a világra.

Lavínát indíthat az ír abortuszszavazáss
Az ír népszavazás további reményeket ébreszthet

Az ír referendum reményt adhat

Penny Mordaunt, a brit kormány esélyegyenlőségi és a nőket érintő kérdésekért felelős minisztere a Twitteren úgy fogalmazott: az ír referendum reményt jelent Észak-Írország számára is, méghozzá olyan reményt, amelynek teljesülnie kell. A jelen politikai helyzetben ugyanakkor szinte kizárt a London irányította reform: a brit kormány szerint mindenképp Belfastban kell dönteni a szabályok módosításáról.

A devolúciós törvények értelmében valóban északír hatáskörbe tartozik az abortusztörvény, ám a felekezetközi hatalommegosztásra épülő országrésznek több mint egy éve nincs működőképes kormánya. A kérdést tovább árnyalja, hogy Theresa May kisebbségi kormánya a protestáns északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) támogatásától függ. A keményvonalas DUP-ot vezető Arlene Foster pedig már tegnap leszögezte: az ír népszavazás eredménye nincs hatással az északír törvényekre. A britek egyébként tavaly lehetővé tették az észak-írországi nőknek az ingyenes terhességmegszakítást az angliai állami egészségügyi szolgálat kórházaiban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hazánkkal szomszédos Szlovákiá­ban ezzel szemben hiába erősödtek meg a feminista hangok, a törvényhozás a napokban vitatja meg a Mi Szlovákiánk Néppárt javaslatát, amely a terhességmegszakítások betiltását helyezi kilátásba. A témáról itt olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.