Európa-szerte heves vitákat váltott ki az ír népszavazás
Észak-Írországban is modernizálnák az abortusztörvényt, miután előző pénteken a szomszédos Ír Köztársaságban a választók kétharmada szavazott az elavultnak bélyegzett terhességmegszakítási szabályok eltörléséről. A csak csendes forradalomként emlegetett ír népszavazás nyomán a londoni alsóház képviselői összefogtak, hogy az ír sziget északi részén is az Egyesült Királyság többi részéhez hasonló, jóval megengedőbb szabályozás léphessen életbe - írja a Magyar Idők .
Az ír referendum reményt adhat
Penny Mordaunt, a brit kormány esélyegyenlőségi és a nőket érintő kérdésekért felelős minisztere a Twitteren úgy fogalmazott: az ír referendum reményt jelent Észak-Írország számára is, méghozzá olyan reményt, amelynek teljesülnie kell. A jelen politikai helyzetben ugyanakkor szinte kizárt a London irányította reform: a brit kormány szerint mindenképp Belfastban kell dönteni a szabályok módosításáról.
A devolúciós törvények értelmében valóban északír hatáskörbe tartozik az abortusztörvény, ám a felekezetközi hatalommegosztásra épülő országrésznek több mint egy éve nincs működőképes kormánya. A kérdést tovább árnyalja, hogy Theresa May kisebbségi kormánya a protestáns északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) támogatásától függ. A keményvonalas DUP-ot vezető Arlene Foster pedig már tegnap leszögezte: az ír népszavazás eredménye nincs hatással az északír törvényekre. A britek egyébként tavaly lehetővé tették az észak-írországi nőknek az ingyenes terhességmegszakítást az angliai állami egészségügyi szolgálat kórházaiban.
A hazánkkal szomszédos Szlovákiában ezzel szemben hiába erősödtek meg a feminista hangok, a törvényhozás a napokban vitatja meg a Mi Szlovákiánk Néppárt javaslatát, amely a terhességmegszakítások betiltását helyezi kilátásba. A témáról itt olvashat bővebben.