Kutatók több mint 13 ezer férfi és nő dohányzási szokásait vizsgálták, majd az eredményeket összevetették azzal, hogy gyermekeiknek van-e asztmája, milyen súlyos és milyen gyakran jelentkeznek a rohamok.
Az eredmények azt mutatják: sokkal esélyesebb az asztma azon gyermekek esetében, akiknek az apja dohányos volt a fogantatás pillanata előtt. Magasabb az asztma esélye, ha az apa már tizenöt éves kora előtt dohányzott, a kockázat esélye pedig annál magasabb volt, minél többet dohányzott az apa. Ezzel szemben érdekes módon nem volt kapcsolat a gyermek asztmájának kockázata és anyjának terhesség előtti dohányzási mintázata között.
Fontos azonban kijelenteni: míg a vizsgálat eredményei kapcsolatot mutatnak egy férfi dohányzási szokásai és gyermekében kialakuló asztma kockázati tényezője között, ez nem jelenti azt, hogy effective ok-okozati összefüggésről lenne szó, állítja a tanulmány, amelyet szeptember elején prezentáltak Münchenben az European Respiratory Society légzőrendszeri egészségi társaság gyűlésén. A kutatás eredményeit még nem publikálták tudományos folyóiratban, így azt érdemes még csak előzetes vizsgálatnak tartani.
"A tanulmány azért is fontos, mert ez az első, ami azt vizsgálja, hogy az apa fogantatás előtti dohányzási szokásai hogyan módosíthatják gyermekének lélegzőrendszeri egészségét " - nyilatkozta a Bergeni Egyetem kutatója, Dr. Cecile Svanes.
"Ezen eredmények birtokában gyaníthatjuk, hogy szintén okozhat problémát a légszennyezettséggel való huzamosabb kapcsolat, legyen szó akár munkaköri, akár kémiai fenyegetettségről. Fontosnak tartanánk, hogy a döntéshozók jobban fókuszáljanak a fiatal férfiakra és felhívják figyelmüket a dohányzás veszélyeire, illetve arra, hogy jövőben megszületendő gyermekeikre mik lehetnek kihatással" - tette hozzá a kutató, aki arra is kitért, hogy az állatokkal folytatott kísérletek is arra utalnak, hogy az apára történő kihatások károsíthatják az utódok egészségét.