"Alapszabály, hogy az oldaltáska nem ajánlott, és semmi olyan, ami egy irányba húzza a gerincet. De ha kétoldalas a pántja, akkor is fontos a gyerek lelkére kötni, hogy ne hordja féloldalasan" - olvasható az Index cikkében . A portálnak nyilatkozó dr. Moravcsik Bence Balázs gerincgyógyász szerint kisiskolások esetén kifejezetten jó megoldás lehet a gurulós hátizsák, mivel tehermentesíti a gerincet. Ezzel együtt ilyen esetekben is fontos, hogy a táska önmagában is könnyű legyen, mert a gyermeknek időről időre mindenképpen fel kell majd emelnie.
Ugyancsak fontos egészségügyi szempontból, hogy az iskolatáska háttal érintkező felülete és vállpántja egyaránt legyen párnázott, illetve utóbbi minél szélesebb és állítható. Érdemes olyan terméket vásárolni, amelynek derékpántja is van, ezzel is segítve a gerincet terhelő súly elosztását. "Mindez azért fontos, mert a célunk az, hogy a fejlődő gerinc terhelését csökkentsük. Szerencsére ezekre a kritériumokra egyre inkább figyelnek a gyártók is" - hangsúlyozta a szakorvos.
A táska persze önmagában még nem minden, arra is figyelni kell, hogy mi minden kerül bele. Alapszabály, hogy könyvekkel, füzetekkel megpakolva se haladja meg az össztömege a gyermek testsúlyának 10 százalékát. Ez egy átlagos 6-7 éves gyermek esetén körülbelül 3 kilogrammnak felel meg. Emellett fontos, hogy a lehető legrövidebbre szűkítsük azt az időszakot, amelyet a gyerek az iskolatáska cipelésével tölt. Praktikus megoldás lehet egyébként a súlycsökkentésre, ha azokat a tanszereket, amelyekre csak az iskolában van szükség, nem is hordja mindennap magával a diák: hagyja inkább az iskolai szekrényében, ha van erre lehetőség.