Magyarországon ma évente mintegy 1800-2000 gyermek születik lombikprogram segítségével. Vesztergom Dóra, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatóságának vezetője szerint ez a szám akár 4500-ra is emelkedhet a meddőségi szektor fejlesztésével. „Kidolgoztunk egy, az egész meddőségi ellátást felölelő koncepciót, hogy a rendszer hatékonyságát és eredményességét fokozzuk, és 2024-ben fognak tervezetten megvalósulni a koncepcióban foglalt javaslatok” – mondta el a szakember az InfoRádiónak nyilatkozva.
Kitért rá, elsősorban a hozzáférést szeretnék javítani, például úgy, hogy mérséklik a területi egyenlőtlenségeket. A meddőségi centrumok ugyanis jelenleg Budapesten könnyen elérhetők, a vidéki területeken azonban közel sem mindenhol ennyire ideális a helyzet. „Minden vármegyében meddőségi szakambulanciák fognak nyílni, ahol az érintettek gyakorlatilag az alapellátás részeként azonnali segítséget, kivizsgálást kapnak, akár nők, akár férfiak” – hangsúlyozta Vesztergom az interjúban. Hozzátette, párterápiás és stresszkezelést segítő szolgáltatásokkal is készülnek az érintettek számára.
Január végén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) arról számolt be, hogy a 2023-as évben összesen 85 200 gyermek született itthon. Ez nem csupán a 2022-es adattól marad el 3,7 százalékkal, de az elmúlt száz évben sem alakult soha ilyen alacsonyan a hazai születésszám. Mint azt korábban megírtuk, szakértők szerint súlyos demográfiai katasztrófa előtt áll a magyar társadalom, amely gyors ütemben fogy, illetve közben egyre inkább elöregszik. A problémának része a meddőség is, amely Vesztergom Dóra elmondása szerint minden hatodik nőt és férfit érint az országban.
Borítókép: Getty Images