„Kutatások bizonyítják, hogy abban a nagyon érzékeny első időszakban, amikor megszületik egy kisbaba, milyen nagyon sokat számít, hogy mit mond egy egészségügyi dolgozó” – hangzott el a Bethesda Gyermekkórház Egy Csésze Egészség című podcastsorozatának legfrissebb, szoptatással foglalkozó részében. Ahogy azt az intézmény Facebook-oldalára feltöltött ajánlóban is kiemelték, a szoptatás egy egészségügyi kérdés, és a folyamat sikerességéhez nagyon fontos az anya környezetéből érkező pozitív visszajelzés és a támogató hozzáállás.
A meggondolatlan mondatok nagy kárt okozhatnak
Dr. Szalkay Krisztina gyermekgyógyász elmondása szerint mára egyértelművé vált az egészségügyi dolgozók szerepe és felelőssége az anyaság kezdetén zajló folyamatok támogatásában. Példaként azt hozta fel, hogy ha például egy szomszéd azt mondja egy újdonsült anyukának, hogy „te olyan alkat vagy, hogy nem biztos, hogy menni fog neked a szoptatás”, azt nem feltétlenül veszi magára annyira az édesanya, mint azt, ha például a kórházban hallja, hogy „ezzel a mellel nem lehet szoptatni”.
Ha viszont valaki pozitív támogatást kap ebben a korai időszakban az egészségügyi intézményekből, akkor az sokkal többet számít” – tette hozzá a szakértő.
Az apák szerepe sem mellékes
Egy másik bejegyzésben pedig azt emelték ki a Bethesda Facebook-oldalán, hogy sokan talán bele sem gondolnak abba, hogy az édesapáknak is milyen fontos szerepük van az anyatejes táplálás megvalósulásában. „Az információ mellett a társas támogatásnak van kiemelt szerepe abban, hogy a szoptatás sikerüljön. Mert ez nem egy magányos műfaj. (…) Nagyon komoly energia és nagyon nagy odafigyelés egy kisbabát szoptatni, és egyedül nagyon nehéz csinálni” – mutatott rá dr. Szalkay Krisztina.
A szakértő ezért arra biztatja az édesapákat, hogy a kisbaba megérkezése után vállaljanak a megszokottnál nagyobb részt a munkamegosztásból. Vegyék le legalább a bevásárlás és a házimunka terhét az édesanyákról, és lelkileg is nyújtsanak nekik biztos támaszt ezekben az érzékeny időkben.