Ahogy arról a BBC Online is írt, ismét Dél-Koreában a legalacsonyabb a termékenységi ráta a világon. Míg tavaly átlagosan 0,84, addig idén már csak 0,81 gyermek jut egy nőre, ami azt jelenti, hogy nem minden termékeny korú nő ad életet gyermeknek. Az egy év alatt tapasztalt csökkenés ugyan csekély, ám figyelembe véve, hogy ez a tendencia immár hat éve folytatódik, és hogy a világ fejlettebb országaiban a termékenységi ráta átlagosan 1,6 körül alakul, Dél-Koreának nem túl jók a kilátásai, már ami a népességszám jövőbeli alakulását illeti.
Átlagos népességfogyás mellett családonként legalább két gyermek születésére „van szükség” ahhoz – ez 2,1-es rátát jelent –, hogy egy ország népessége migráció nélkül is nagyjából azonos szinten maradjon – írja a BBC. Dél-Koreában azért is drámai a változás, mert a nőknek az 1970-es évek elején átlagosan még négy gyermekük volt.
A csökkenő népesség egyébként nemcsak Dél-Koreában, hanem más országokban is hatalmas problémát jelent: az egészségügyi szolgáltatások és a nyugdíjak iránti igény nő, ugyanakkor mivel évről-évre kevesebb fiatal áll munkába, viszonylag rövid idő alatt komoly munkaerőhiány alakul ki, ami negatív hatással van a gazdaságra. Dél-Koreában nagy riadalmat keltett, amikor 2020-ban – először – a halálozás több volt, mint a születés.
Nem véletlenül romlik a helyzet
Szakértők szerint a gyermekvállalási kedv érzékelhető hanyatlásában fontos szerepet játszik a gazdasági nyomás és a karrier, de a párok döntését a magasabb megélhetési költségek, az emelkedő lakásárak és a koronavírus-járvány hatásai is befolyásolják. Dél-Koreában ráadásul sok nő magasan képzett, ennek ellenére munkahelyükön nem egyenlőek az azonos képzettségű férfiakkal: a nemek közötti bérszakadék a gazdag országok közül itt a legnagyobb. És mivel a házimunka és a gyermekgondozás nagy része még mindig a nőkre hárul, általában választaniuk kell a családi élet és a karrier között.
Amennyiben folytatódik a jelenlegi tendencia, és Dél-Korea népessége tovább csökken, megtorpanhat a gazdaság növekedése. Nem lesz elég ember az elöregedő lakosság gondozására, és kevesebb fiatalt tudnak majd besorozni a hadseregbe.