"A kutatók feltételezése szerint a széleskörű általánosítások következtében a gyerekek egy része meg van róla győződve, hogy az előttük álló feladat sikeres elvégzése elsősorban a természet adta tehetségükön múlik, nem pedig a befektetett munkán, tanuláson vagy az erőfeszítéseken" - mondta Andrei Cimpian, az Illinois Egyetem pszichológiaprofesszora, a tanulmány szerzője.
"Számos korábbi tanulmány bebizonyította, hogy ez a meggyőződés képes gátolni a gyerekek teljesítőképességét, ezért különösen fontos a kutatók számára megtudni, hogy honnan is származik ez a téves meggyőződés" - tette hozzá Cimpian professzor.
Egy 4-7 éves gyerekek körében végzett kísérlet során kiderült, hogy vélhetően a túlságosan magas elvárások miatt gyerekeknek gyengébben teljesítettek bizonyos feladatok elvégésében, ha előzőleg elmondták nekik, hogy az ő társadalmi csoportjuk általában kiemelkedően teljesít a hasonló feladatok elvégzésekor, még akkor is, ha a gyerek valójában nem is tartozott az adott csoporthoz.
"Ezek a kijelentések sajnos több kárt okoznak, mint hasznot" - tette hozzá Cimpian. "Nemcsak azért, mert általában nem igazak, hanem azért is, mert rossz üzeneteket közvetítenek, például, hogy a siker nem a kemény munkán múlik. Ezzel még akkor is alulbecsülik a teljesítményt, ha tulajdonképpen lelkesíteni és biztatni akarunk velük."
Andrei Cimpian professzor tanulmányának részletei a Psychological Science című pszichológia szaklap legújabb számában jelentek meg.