A Magyarországon született nők várhatóan hét évvel korábban halnak meg, mint a spanyol nők, akiknek Európában a leghosszabb - 86,3 év - a várható élettartamuk. Az Eurostat adatai szerint a magyar átlag 79,7 év, aminél rövidebb ideig csak a lett, román és bolgár nők élnek. De az uniós átlagtól is le vagyunk maradva, az ugyanis 83,6 év.
A várható élettartam alakulása több tényezőtől is függ: a többi között az adott ország egészségügyi rendszerétől, az emberek életmódjától, a környezeti hatásoktól, az érintettek képzettségétől és az orvostudomány aktuális helyzetétől is. Kutatások szerint például a magasabb végzettség általánosságban magasabb várható életkorral is együtt jár. Ennek oka, hogy az iskolázottság gyakran bérelőnnyel jár együtt, így az érintettek megengedhetik maguknak, hogy többet költsenek az egészségükre és az egészséges életmódra, mint a kevésbé iskolázottak. De az is fontos szempont, hogy a magasabb végzettségűek általában jobb munkakörülmények között dolgoznak és kevésbé jellemző rájuk, hogy veszélyes munkát végeznek.
Vezető halálozási okok
Idehaza a két vezető halálozási ok a szív- és érrendszeri betegségek és a rák. Az Eurostat 2014-es adatai szerint 62 ezren vesztették valamilyen szív- és érrendszeri betegség miatt életüket, ami lakosságarányosan több mint kétszerese az EU-átlagnak.
A másik vezető halálokban, azaz rákban 33 ezren haltak meg 2014-ben - ez a lakosság arányában a legmagasabb az EU-n belül.
Forrás: Daily Mail