Lehet, hogy Dunát lehet rekeszteni az öngyógyításra, önvizsgálatra buzdító, esetleg a lelki béke elősegítését célzó könyvekből, mégis kevesen tudják, igenis érdemes levenni őket a polcról. Ezek az írások ugyanis nem csupán azért népszerűek, mert agyonreklámozzák őket, hanem azért is, mert tényleg önerőnkből segítenek felállni, ha valami "összekócolódott" odabent. Ehhez persze saját munkánkra is szükség van - itt nem áll mellettünk szakember, csakis magunkra számíthatunk a javulás felé vezető úton.
Meglepné magát karácsonyra egy ilyen olvasmánnyal, de még hezitál? Gyakran esik pánikba bizonyos helyzetekben? Úgy érzi, nem ismeri önmagát kellőképpen? Nehezen dolgozza fel az elmúlt idők kudarcait, pénzügyi nehézségeit, a válságot? Esetleg van olyan ismerőse, aki segítségre szorulna, és neki keres valami kapaszkodót könyv formájában? Nem tudja, mit válasszon?
Segíts magadon, Isten is megsegít
Az öngyógyítás, önsegítés lényege, hogy belátjuk: saját küzdelmedként megélve, saját gondolatmenetünk, ha úgy tetszik, megvilágosodásunk segítségével juthatunk el a megoldáshoz, a jól-léthez. Természetesen itt nem a pszichiátriai, orvosi segítséget igénylő bajokról, így például a depresszióról , pánikról és szorongásról van szó (sok esetben ezek is javíthatók), hanem az olyan élethelyzetekről, amelyek ezeket megelőzhetik, de még csak olyan szintűek, hogy kellő önismerettel és lelki munkával magunktól is meggyógyulhatunk belőlük.
A modern gondolkodású pszichológus és pszichiáter egyaránt azt vallja, hogy elsősorban megelőzni kell a bajt, ennek pedig egyik alternatívája, és talán legjobb útja, ha megtaláljuk a számunkra elérhető fogódzkodókat, technikákat. Például az önsegítő könyveket.
Amiért érdemes mellettük dönteni
Az önsegítő könyvek előnye, hogy otthon, magunkban, a pszichiáterre, pszichológusra és egyéb lelki segítőre (kineziológusra, coach-ra stb,) való pénzköltés nélkül kaphatunk kapaszkodókat, majd ha elsajátítottuk a technikákat, bárhol, bármikor elővehetjük, és a legváratlanabb pillanatban is alkalmazhatjuk őket.
Ezek a könyvek segítenek abban, hogy továbbgondoljuk, és a magunk módján megoldjuk a problémát. Kész receptet azonban nem kínálhatnak a teleírt oldalak, hiszen ugyanazon végponthoz több ezer út vezet. Az ilyen könyvek nagyfokú nyitottságot feltételeznek az olvasók részéről, a szkepszis, a kételkedés és a hitetlenség viszont megöli a benne rejlő lehetőségeket.
Típusok
Alapvetően háromféle önsegítő könyv van: az egyik az emberi dolgokat már-már szájbarágósan, teljesen közérthetően adja elő; ilyenek például az Osho-könyvek. Ezek bárkinek ajánlhatók, hiszen az önismeretben és a lelki fejlődésben elengedhetetlenek.
A másik típusra jellemző, hogy a pszichológus, a pszichiáter írja le eseteit, amelyek segítenek észrevenni, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal, és arra is ráébresztenek, hogy igenis van megoldás. A történetek - ha nem is minden ponton - de sokszor tükröt tartanak az olvasónak, aki a szakember javaslatait spontán magára is érvényesnek fogja tekinti életében, így fejlődni tud az olvasmány befejeztével, a saját problémáit végig tudja tekinteni a mintatörténetek segítségével.
A harmadik típus, amikor egy-egy ismert ember írja le saját történetét, megküzdésének fázisait, az ehhez használt eszközöket, nem elrejtvén az olvasó elől a buktatókat, mélypontokat sem.
Hogy válasszunk?
A szerzőket minden esetben érdemes lenyomozni az interneten, hacsak nem népszerű alkotókról, szakemberekről (pl. Csernus Imre, Feldmár András, Popper Péter stb.) van szó, ha külföldi könyvet választanánk, akkor pedig az lehet árulkodó, ha volt visszhangja határainkon túl is az írásnak. Érdemes lenyomozni, hogy az adott könyv nem kötődik-e valamilyen szektához, szélsőséges felekezethet vagy mozgalomhoz!
Népszerű self-help könyvek: az önismerettől a "mának élésig"
- F. Várkonyi Zsuzsa: Tanulom magam, M-érték Kiadó, 2010.
- Popper Péter: Lelkek és göröngyök - pszichológiai írások, Saxum Kiadó, 2005.
- Dr. Csernus Imre-Pampuryk Péter: Felnőtt húsleves – élet- és ételérzések Jaffa Kiadó, 2010,
- Büky Dorottya - Feldmár András: A barna tehén fia, Jaffa Kiadó, 2010.
- Eckhart Tolle: A Most Hatalma a gyakorlatban, Édesvíz Kiadó, 2007.
- Rhonda Byrne: A titok, Édesvíz Kiadó, 2007.; uő: A varázslat, Édesvíz Kiadó, 2012.
- Szepes Mária: A mindennapi élet mágiája, Édesvíz Kiadó, 2006.
- Müller Péter: Szeretetkönyv, Alexandra Kiadó, 2008.