2020 első fél évének legnagyobb változása, hogy a koronavírus-járvány elleni védekezés meghatározta a hírközlési fogyasztási szokásokat is. Az NMHH ismertetése szerint a járvány hatására a hívásforgalom 13,8 százalékkal, az internetforgalom pedig 30,1 százalékkal emelkedett 2019 év végéhez képest. Az egy SIM-kártyára jutó havi átlagos hívásforgalom a lakossági előfizetőknél 14,9 százalékkal, a nem lakosságiaknál - tehát például a cégeknél - pedig 21 százalékkal nőtt, míg az adatforgalom az előbbieknél 41, az utóbbiaknál 10,7 százalékkal bővült. Ezzel szemben az előfizetők több mint negyedannyival kevesebb SMS-t küldtek, mint a járvány előtti időszakban.
Ez is a járvány hatása
A jelentés az új típusú koronavírus felbukkanásának számlájára írja azt is, hogy a szezonális, nyáron megugró roaminghasználat folyamatos előretörése megtorpant. 2020 második negyedévében mindössze félmillió külföldi hívásindítás volt, amely kevesebb mint harmada a 2019 azonos időszakában mért 1,6 milliós értéknek. Ezzel szemben, aki viszont roamingolt, az több mint kétszer olyan hosszan tette: 2020 második negyedévében az egy roamingoló kártyára jutó havi átlagos hívásforgalom 39-ről 92 percre ugrott.
Kitértek arra is, hogy a belföldön bonyolított internetforgalom hálózatok szerinti megoszlását tekintve a 4G-használat aránya 2020 első negyedévéig folyamatosan nőtt (96,4 százalékra), a második negyedévben pedig enyhe visszaesés látható (94,3 százalékra), de ebből messzemenő következtetéseket nem lehet levonni. A 4G szerepe egyre jelentősebb a hangforgalomban is, az időszak végére már a hívások 40 százaléka zajlott ilyen hálózaton. Ami a beszédforgalom többi részét illeti, 52 százalék 3G hálózaton zajlott, 2G-n pedig az összes hívásforgalom mindössze 8 százaléka.
Jelenlegi formájában az idősek vásárlási idősávját értelmetlennek tartja Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, mert ez nem hatékony módja a járvány elleni védekezésnek. Akadnak helyette működőképesebb alternatívái. A részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!