Sportsérülések kezelése lépésről lépésre

Akinek valaha is volt már kisebb ficama vagy egyéb enyhébb sportsérülése, biztosan hallott már az úgynevezett RICE-módszerről. De mit kell tudni pontosan a RICE-ról, és hogyan kell jól alkalmazni? Eláruljuk.

A RICE egy kezelési metódus elnevezése, egészen pontosan rövidítése. Az orvosok azokban az esetekben javasolják ezt a módszert, ha valamilyen enyhébb lágyrészsérülést szenvedtünk. Lágyrészsérülések közé tartoznak a különféle rándulások, húzódások és zúzódások – olyan sérülések, amelyeket az esetek többségében sportolás közben szerzünk.

Aki komolyan sportol, még ha csak hobbiszinten is, számolnia kell a sérülések lehetőségével. Lássuk, milyen esetekben kell mindenképpen szakemberhez fordulni a fájdalmas panaszokkal!A RICE egy mozaikszó, ami a következőt jelenti: Rest, Ice, Compression, Elevate, magyarul pihentetés, jegelés, kompresszió, felpolcolás. A RICE tehát egy olyan négy összetevős terápia, amit bárkinek érdemes elvégezni, ha izomfájdalommal, húzódással, rándulással küzd. A következőkben részletesen végigvesszük, hogyan kell egy sportsérülést a RICE alapján, lépésről lépésre ellátni.

1. lépés: Pihentetés

A fájdalommal jelzi a szervezetünk, hogy valami nincs rendben.  Amint fájdalmat érzünk, hagyjuk abba az aktivitást, és a következő két napban próbáljuk meg pihentetni a fájdalmas testrészünket. Az orvosok is azt szokták ajánlani, hogy 24-48 órán keresztül kerülni kell a sérült terület terhelését.

sérülés, sportsérülés, térdsérülés, sérülés ellátása, jegelés
A fájdalmat és a duzzanatot is csökkentjük, ha jegeljük a sérült területet. Fotó: Getty Images

2. lépés: Jegelés

A jegelés bevált módszer a fájdalom és a duzzanat csökkentésére. A sérülést követő első 24-48 órában két-három óránként 15-20 percig alkalmazzunk jégpakolást (könnyű, nedvszívó törülközővel letakarva, hogy megelőzzük a fagyást). Jegelésre nyugodtan használhatunk egy zacskó fagyasztott zöldséget is.

3. lépés: Kompressziós kötés

A sérült területet elasztikus kötéssel be kell tekerni, hogy csökkentsük a duzzanat kialakulását. Arra figyelni kell, hogy a kötés véletlenül se legyen túl szoros, ne szorítsuk el a véráramunkat. Ha azt vesszük észre, hogy a kötés alatti bőr elkékül, vagy hidegséget, zsibbadást, bizsergést érzünk, mindenképpen lazítsuk meg a kötést. Amennyiben ezek a tünetek nem szűnnek meg, azonnal forduljunk orvoshoz.

4. lépés: Felpolcolás

Negyedik lépésként fontos, hogy a fájó testrészt felpolcoljuk, a szív szintje fölé emeljük. Ez a lépés segíthet a fájdalom, illetve a duzzanat csökkentésében is. Ha például egy bokaficamunk van, a kanapén ülve tegyük fel a lábunkat egy párnára.

Amennyiben a RICE-módszer alkalmazása után sem tapasztalunk javulást, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.