A RICE egy kezelési metódus elnevezése, egészen pontosan rövidítése. Az orvosok azokban az esetekben javasolják ezt a módszert, ha valamilyen enyhébb lágyrészsérülést szenvedtünk. Lágyrészsérülések közé tartoznak a különféle rándulások, húzódások és zúzódások – olyan sérülések, amelyeket az esetek többségében sportolás közben szerzünk.
1. lépés: Pihentetés
A fájdalommal jelzi a szervezetünk, hogy valami nincs rendben. Amint fájdalmat érzünk, hagyjuk abba az aktivitást, és a következő két napban próbáljuk meg pihentetni a fájdalmas testrészünket. Az orvosok is azt szokták ajánlani, hogy 24-48 órán keresztül kerülni kell a sérült terület terhelését.
2. lépés: Jegelés
A jegelés bevált módszer a fájdalom és a duzzanat csökkentésére. A sérülést követő első 24-48 órában két-három óránként 15-20 percig alkalmazzunk jégpakolást (könnyű, nedvszívó törülközővel letakarva, hogy megelőzzük a fagyást). Jegelésre nyugodtan használhatunk egy zacskó fagyasztott zöldséget is.
3. lépés: Kompressziós kötés
A sérült területet elasztikus kötéssel be kell tekerni, hogy csökkentsük a duzzanat kialakulását. Arra figyelni kell, hogy a kötés véletlenül se legyen túl szoros, ne szorítsuk el a véráramunkat. Ha azt vesszük észre, hogy a kötés alatti bőr elkékül, vagy hidegséget, zsibbadást, bizsergést érzünk, mindenképpen lazítsuk meg a kötést. Amennyiben ezek a tünetek nem szűnnek meg, azonnal forduljunk orvoshoz.
4. lépés: Felpolcolás
Negyedik lépésként fontos, hogy a fájó testrészt felpolcoljuk, a szív szintje fölé emeljük. Ez a lépés segíthet a fájdalom, illetve a duzzanat csökkentésében is. Ha például egy bokaficamunk van, a kanapén ülve tegyük fel a lábunkat egy párnára.
Amennyiben a RICE-módszer alkalmazása után sem tapasztalunk javulást, mindenképpen forduljunk orvoshoz!