Szeptember végén adott életet harmadik gyermekének Szinetár Dóra, néhány napra rá pedig kiderült: Benjaminnál enyhe fokú Down-szindrómát állapítottak meg. A 21-es kromoszóma jelenléte befolyásolja a magzat fejlődését, a későbbiekben pedig jellegzetes külső jegyekkel és változó súlyosságú értelmi fogyatékossággal jár. A színésznő a Nők Lapja Egészség márciusi számában beszélt a kicsi születéséről és az elmúlt hónapok kihívásairól.
A Dévény-módszerben hisznek
Mivel előzetesen nem végeztette el a szűréseket, a Down-szindrómára is csak a születést követően derült fény. "Vannak, akik amikor megkapnak egy ilyen diagnózist - de legyen szó születéskori agyvérzésről, oxigénhiányról, bármiféle sérülésről -, úgy vannak vele, hogy ez egy adottság, amivel élni kell. Ezen belül az egyikük ajándékként fogja fel, a másikuk pedig egy életen át szenved ettől. Aztán vannak azok, akik meg azt mondják, hogy ez egy alaphelyzet, amiből kiindulunk, és kezdünk vele valamit. Megoldásokat keresnek, és elindulnak az általuk kijelölt úton" - mondta a színésznő.
Az ismertségnek köszönhetően rajongók és Down-szindrómásat nevelő szülők százai árasztották el tanácsaikkal a színésznőt, aki azóta is alig győzi fogadni a leveleket. Persze maga is igyekezett a lehető legjobban elmélyedni a témában, hogy gyermeke számára a legjobb fejlődési módokat biztosíthassa. "Benji egyetlen problémája, hogy enyhén hipotón . Ez gyenge izomtónust jelent, amit ha korán elkezdenek fejleszteni, tökéletesen korrigálható" - mondta el az interjúban. Erre kétféle mód van itthon, az úgynevezett "katonamódszer" és a Dévény Anna-féle manuálterápia.
"A katonamódszert alkalmazó doktornő az első pillanatban közölte velem, hogy a gyerek egy dobozban van. Ők megvizsgálják, ha minden rendben, és a doboz tetején van, akkor nincs sok teendő. Ha az alján, akkor felhozzák a tetejére, de abból a dobozból ember ki nem veszi. Mélyen hiszem, hogy a Dévény-módszer csodája a kezelők személyiségében is rejlik" - mondta el Szinetár Dóra. Benjamin fejlődését a Cseppek Házának gyógytornászai és gyógypedagógusai is segítették.
A teljes interjú a Nők Lapja Egészség márciusi számában olvasható.