A kormány tavaly év végén jelentette be, hogy 2023. január 1-jétől nem kell személyi jövedelemadót fizetniük azoknak a 30 évnél fiatalabb nőknek, akik gyermeket vállalnak. A kormány szerint a támogatással várhatóan több tízezer fiatal édesanya élhet majd, de hogy pontosan mennyien, azt nehéz megbecsülni. A 25 év alattiak ugyanis már most is szja-mentességet élveznek, vagyis a 25 és 30 év közöttiek jöhetnek szóba. Közülük is csak azok, akiknek van szja-köteles jövedelme – írja a Népszava.
A kormány az adómentesség mellett átvállalja a fiatal édesanyák meglévő diákhitelét is, ha egyetem alatt, vagy a diploma megszerzését követő két éven belül vállalnak gyermeket. Az elsőre csábítónak tűnő támogatási csomag ugyanakkor nem mindenki tetszését nyerte el – derült ki a Népszava által megkérdezett 22 és 28 év közötti fiatalok válaszaiból.
Hiányzik az anyagi biztonság
„Tegyük fel, hogy találok egy megfelelő párt, akkor sem szeretnék harminc éves korom előtt szülni. Nincs meg ehhez az anyagi biztonságom. Ráadásul nem árt egy olyan munkahely, ahol tolerálják a gyereket, ugyanis a legtöbb helyen ez lehetetlen vállalás” – mondta a lapnak egy 28 éves nő, aki már egyetem alatt is dolgozott, hogy megteremtse anyagi függetlenségét. Véleményével pedig nincs egyedül, többen hivatkoztak egzisztenciális okokra.
"A diákhitel része mindenképp nagy segítség lenne, amikor az ember kilép a nagybetűs életbe. Viszont a gyerekvállalás esetén az anyagi biztonság az első feltételem, amit egyáltalán nem biztos, hogy 30 éves koromig el fogok érni" – fogalmaz egy 23 éves egyetemista.
A fiatalok jövőképe tele van bizonytalansággal
Az adatok azt mutatják, hogy egyre később vállalnak a fiatalok gyermeket. Tóth Olga szociológus szerint a mostani intézkedés hatására talán pár százzal többen szülhetnek a fiatalabb korosztályból, de alapvető változásokat nem fog hozni. Az emberek általában akkor vállalnak ugyanis gyermeket, amikor nyugodt, biztonságos környezetben érzik magukat. A fiatalok pedig jelenleg ideges, szorongó állapotban vannak, ez pedig nem javítja a gyerekvállalási kedvet.
A pandémia és a szomszédos háború további félelmeket és szorongást hozott. Mindezekhez társul az oktatás és az egészségügy súlyos válsága. A jövő tele van bizonytalansággal – fogalmazott Tóth Olga.