Bizonyára ismerjük az érzést, amikor az ajándékokat bontogatva olyasmit csomagolunk ki a dobozból, aminek nem igazán örülünk. Íme egy lista, melyek voltak a legfeleslegesebb meglepetések.
Kínos ruhák. Szarvas mintás pulóver, kötött sapka, indokolatlanul vastag zokni, valószerűtlen színek kavalkádja az ingen. Ezekben az a legszebb, hogy akitől ajándékba kapjuk karácsonyra, meg van győződve arról, hogy nekünk tényleg erre van szükségünk. Pedig évente csak egyszer fogjuk felvenni, amikor vele találkozunk. Ruhát szívesebben vesz mindenki magának, mert el tudja dönteni, tetszik-e, és fel is tudja próbálni.
Utalvány. Az alapvető gond az, hogy akik utalványt ajándékoznak karácsonya, azok általában azt nézik, szerintük mi a jó, és nem azt, mire lehet szüksége annak, akinek veszik. "Szívem, vettünk neked színházbérletet! - Sosem járok színházba"; "Ez a konditerem a legjobb a kerületben, ez a bérlet húsz alkalomra szól. - Ajándékoznál hozzá szabadidőt is?" "Fú, ez a salsakurzus óriási lesz, majd meglátod! - Utoljára három éves koromban táncoltam, és már akkor sem szerettem." Egyetlen megoldás: várni, amíg a kupon lejár.
Felesleges kütyük. A karácsonyi ajándékvásárlás az év egyik legstresszesebb időszaka, ezért rengeteg esetben a nagy nézelődés végén az emberek csak azért vesznek meg valamit az utolsó pillanatban, mert mégis csak ajándékozni kéne. Ilyenkor álljunk meg egy pillanatra, és gondolkozzunk el: akinek venném, annak tényleg egy babakocsira szerelhető tépőzáras csengőre van szüksége, amivel jelezni tudja a többieknek, hogy húzódjanak le, mert babakocsi jön? Vagy erre a macska alakú sószóróra? Na ugye, hogy nem.
Zenei CD-k. Az internet korában mindenki letölti azt a zenét , ami tetszik neki, vagy meghallgatja a videómegosztó oldalakon. Ráadásul könnyű belefutni más akadályokba is zenei CD-kkel. "Jaj, nem is szereted Bob Dylant?"; "Tényleg idegesít Lady Gaga?"; "Hogy nincs is CD-lejátszód?". Ezeknél már csak az kínosabb, amikor úgy adják oda az ajándékot, hogy "szerintem ez a zene nagyon jó, nekem nagyon tetszett, te is mindenképpen hallgasd meg!"
A kínos ajándékok tárháza kimeríthetetlen. A legkellemetlenebb akkor rossz ajándékot kapni, ha az ajándékozó ismer minket
Úti, és képeskönyvek. Ma már valóban remek, részletes útikönyveket lehet kapni, az áruk ugyan borsos, de komoly munka van mögöttük. Ezt ajándékozni karácsonyra viszont teljesen értelmetlen. "Köszönöm ezt a kétség kívül szép kínai útikönyvet, de az elkövetkezendő harminc évben nem tervezem, hogy arra fogok járni." "Nem, pénzem sincs mostanság Peruba utazni, hogy lássam a Machu Picchut. De kösz." A nagy albumok, képeskönyvek is alaposan mellémehetnek, hiszen akármilyen szép fotók vannak bennük, jó esetben csak egyszer nézik meg őket, mielőtt a polcra kerül.
Ajándékkosarak. Személytelensége miatt nem is igazi karácsonyi ajándék . Ha az ajándékkosár tele van étellel, kérdés, szereti-e, és eheti-e egyáltalán az, akinek vettük. Egy ajándékkosár azt sugallja, hogy nem ismerjük igazán a másikat, ami családtagok között több mint kínos.
Karácsonyi dísz. Ezekkel valójában az a baj, hogy bármilyen szépek, csak évente egyszer lehet elővenni őket. Áprilistól októberig senki nem hagyja kint az asztalon a kínai porcelánhóembert, akármilyen lélegzet-elállító technikával csinálták. Ebben az időszakban a szekrény mélyén fog pihenni, míg pár év múlva el is felejti mindenki.