Még júniusban írta a Hvg.hu, hogy döntött a kormány a lombikprogram állami támogatásának kiterjesztéséről . Akkor a hírekben az állt, hogy az állami programban részt vevők gyógyszertámogatása a jelenlegi 70 százalékról 90-re emelkedik, vagyis amíg az érintettek eddig a készítmények árának 30 százalékát fizették, a jövőben csak harmadát, tíz százalékot kell állniuk. Így az átlagban 250-300 ezer forintos gyógyszerköltség helyett a jövőben 80-100 ezret kellene csak fizetni a programhoz kapcsolódó készítményekért. Korábban megjárta a sajtót az a hír is, hogy egy kormányhatározat szerint kétszer annyi, hatezer helyett 12 ezer lombikbébi-kezelést támogat majd az egészségbiztosító. Ebben az ügyben azonban hónapok óta nincs előrelépés.
Vallási okokból keveseknek aggályos
Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke a Szent István-nap alkalmából tartott ünnepi szentmisén úgy fogalmazott: "Egy fondorlatosan megfogalmazott, a jó szándék köntösébe bújtatott törvény által, amely figyelmen kívül hagyja a krisztusi értékrendet, észrevétlenül is belopódzik a keresztény értékekre építkező társadalom önfeladásának mételye. Láthattuk ezt legutóbb például a lombikbébiprogram támogatásának növelésével kapcsolatos rendelkezésben". A 444.hu szerint arra utalhatott, hogy a programban több embriót hoznak létre mesterséges körülmények között, mint amennyit beültetnek, a számfeletti embriókat pedig idővel elpusztítják.
Az eset kapcsán Kaáli Géza, a Kaáli Intézet alapító-igazgatója úgy nyilatkozott: maga is vallásos ember, református papi családból származik. "A katolikus egyház tanítása és elvei azonban a nőkkel kapcsolatban, legyen szó akár a fogamzásgátlásról, az abortuszról, a házasság előtti szexről vagy a lombikbébiprogramról, rendkívül dogmatikusak. A katolikus nők nyolcvan százaléka valószínűleg ezeket a szigorú szabályokat nem is veszi figyelembe, nemhogy mások" - fogalmazott. Kaáli Géza hozzátette, hosszú pályafutása alatt még nem találkozott olyan katolikus meddő párral, amely vallási okból aggályosnak tekintette volna a beavatkozást.
A meddőség a fejlett világban egyre nagyobb problémát jelent, emiatt pedig a kezelésére is egyre nagyobb figyelmet fordítanak. Van, ahol ennek tudható be a szülések 8-10 százaléka, ez az arány hazánkban mégis kevesebb mint öt százalék.