Egy friss kutatás szerint a gyermekkori bántalmazás vagy mellőzöttség emléke nagyobb hatással van az emberre, mint maga a trauma - írja a MedicalXpress. A kutatók 1196 embert figyeltek meg abból a célból, hogy kiderüljön, gyerekkori traumáik befolyásolják-e a felnőttkori érzelmi zavarok kialakulását. Azok, akik felnőtt korukban is emlékeztek a 12 éves kor alatt elszenvedett bántalmazásokra vagy elhanyagoltságra, nagyobb eséllyel küzdöttek depressziós és szorongásos epizódokkal, mint azok, akik ezeket az élményeket már nem tudták felidézni. Minden résztvevő gyerekkori traumáit hivatalos papírok támasztották alá.
Az utóbbi csoportba tartozók, tehát akiknek nem voltak emlékeik a gyermekkori bántalmazásról, ugyanannyi érzelmi zavaros epizódról számoltak be, mint azok, akiket nem ért gyermekkorukban semmilyen trauma.
Eredményeink szerint a gyermekkori bántalmazás vagy elhanyagolás emléke nagyobb hatással van a felnőttkori érzelmi zavarokra, mint maga az élmény
- mondja Andrea Danese, a tanulmány egyik szerzője.
A résztvevőkkel interjút készítettek a gyermekkori rossz bánásmóddal kapcsolatos tapasztalataikról, valamint jelenlegi és múltbeli mentális egészségükről. Ezután újra meghallgatták őket, hogy felmérjék a depresszióval és a szorongással összefüggő tüneteik súlyosságát.
A további elemzések feltárták, hogy a gyermekkori bántalmazás emlékei és a későbbi nagyobb számú szorongásos és depressziós epizód közötti összefüggés részben a résztvevők jelenlegi és múltbeli mentális egészségével magyarázható, amelyről az első interjú során számoltak be. A szerzők szerint ennek az az oka, hogy az érzelmi zavarok negatívan torzíthatják az emlékeket, így a résztvevők nagyobb valószínűséggel emlékeznek vissza a rossz eseményekre. Ennek a folyamatnak a megértése segíthet abban, hogy hatékonyabban tudják kezelni ezeket a problémákat.