Azt ugyan tudjuk, hogy életünk legstresszesebb történései vagy a hangulatunkat befolyásoló betegségek tehetnek róla, ugyanakkor vannak más okozói is, amelyekre nem feltétlenül gondolnánk - az alábbiakban ezekről esik szó.
Szénhidrátban gazdag étkezés
Nem minden szénhidrátra igaz, hiszen a zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak például jót tesznek. A chipsben, süteményekben és üdítőitalokban lévő feldolgozott szénhidrátok viszont ártalmasak, a tanulmányok szerint ezeknek növelik a mellrák és a szívroham kockázatát. A Columbia University egy korábbi tanulmánya szerint a menopauza utáni nőknél pont a szénhidrátban gazdag étrend hozzájárul a depresszió kialakulásához. A feldolgozott ételek ugyanis olyan hormonválaszt keltenek a testben, amitől lecsökken a vércukorszint, ez pedig hangulatváltozásokat, kimerültséget, depresszióhoz közeli állapotot hozhat létre.
A munka tehet róla
A pajzsmirigy is lehet felelős
Akár túl -, akár alulműködik , a pajzsmirigy nemcsak testsúlyunk ingadozásáért felelős, ennek hatására hajunk is elkezdhet kihullani és depressziós tünetek is kialakulhatnak. Ez azért van, mert a pajzsmirigy által termelt hormonok az agy működését legalább annyira befolyásolják, mint az anyagcserét. Egyes szakértők szerint a pajzsmirigyproblémákra szedett gyógyszerek többet segíthetnének a depressziósoknak, mint az antidepresszánsok.
A stresszes munka depresszióhoz vezethet
Túl sok híroldal
Néhány évvel ezelőtt a Psychology Today számolt be Paul Solmon kutatásáról, aki szerint a modern híradások túlságosan depresszív anyagokkal vannak tele: terrorcselekményekkel, halálesetekkel, balesetekkel, háborúval: akár 17 rossz hír is juthat egy jóra. Ha pedig túlságosan csak a rosszra figyelünk, a világ már korántsem tűnhet annyira pozitívnak, innen pedig már csak egy lépés a depresszió. Ha ez ellen akarunk tenni, nem kell kiköltözni a civilizációból, csak jobban meg kell válogatni, hogy milyen híroldalakat olvasunk és milyen tartalmakat fogyasztunk.
Túl sok Facebookozás
Nem a Facebook okoz depressziót, de számos szociológus (és blogger) rámutatott már: ha folyamatosan azzal töltjük az időnket, hogy azt nézzük, ismerőseink miket posztolnak ki, könnyen teljesítménykényszeresek és depressziósok lehetünk. Mindenki a legjobb eseményeket posztolja ki életéből, a családi történéseket, az utazásokat, a legjobb éttermi fotókat, ez pedig kihozhatja a depressziós tüneteket másokból. És hogy mi ilyenkor a teendő? Ne a Facebookon lógjunk, hanem menjünk ki az utcára és csináljunk dolgokat.