A téli depresszió szerencsére csak szezonális tünet, a tavaszi vagy őszi depresszió azonban többeket érint - hívta fel a figyelmet korábban az InfoRádióban Dr. Rihmer Zoltán Széchenyi-díjas pszichiáter, a Magyar Tudományos Akadémia Elméleti Orvostudományi Bizottságának tagja.
Így védekezhetünk a depresszió ellen
A depresszióra hajlamos személyek jelentős hányadát fájdalmasan érinti az évszakváltás, őszi hangulatzavaruk téli depresszióvá mélyülhet. A jelenséget először 1984-ben írták le, és tulajdonképpen arra a betegségre utal, amelynél az illető nem képes megfelelően alkalmazkodni a megváltozott időjárási viszonyokhoz, ami depressziós tünetekkel jár együtt. A téli depresszió a betegek 10-12 százalékát érinti, 20-30 százalékuknál pedig tavasszal és ősszel, az évszak változásával összefüggően érkezik a betegség. Nagyon ritka a nyári depresszió, és persze vannak betegek, akiknél nincs évszakhoz kötöttsége.
A megváltozott táplálkozás miatt egyes vitaminokból a szükségesnél jóval kevesebbet juttatunk a szervezetbe, emiatt az agyban olyan folyamatok indulnak be, amelyek végül depresszióhoz vezetnek. Dr. Rihmer Zoltán szerint a mediterrán diéta jelentős mértékben véd a depresszió ellen, de egyébként a magas vérnyomás ellen is. Sokan a mozgást is hanyagolják a hűvösebb időszakban, pedig a téli depresszió ellenszere lehet, ha megőrizzük aktivitásunkat. Fontos, hogy minél több időt töltsünk családunkkal, barátainkkal, és segít az aktív sport, a tánc vagy a hétvégi kirándulás is.
A megfelelő hosszúságú és minőségű pihenés is fontos ezekben a hónapokban, illetve az is, hogy a szervezet hozzájusson a szükséges D-vitamin -mennyiséghez. Spanyol kutatók szerint nyáron 10-20 percet is elegendő a napon tartózkodni ehhez, télen viszont két óra szükséges.