A depresszió világszerte egyre több embert érint, ez alól pedig Magyarország sem kivétel: a zavar a felnőtt lakosság több mint 15 százalékát érinti kisebb-nagyobb mértékben. Ahogy nő az esetszám, úgy szaporodnak a depresszió kezelésére szolgáló készítmények. A The Lancet című lapban publikált kutatás a 21 leggyakrabban felírt antidepresszáns hatásait vizsgálta. A kutatási anyagokat összevetette 116477 olyan ember orvosi adataival, akiket korábban legalább nyolc hétig kezeltek valamilyen antidepresszánssal.
A leghatásosabb vizsgált gyógyszerek
A kutatások eredményei alapján a vizsgált gyógyszerek mindegyike hatásos volt, azaz legalább 50 százalékkal csökkentette a depresszió hatásait. Bizonyos gyógyszerek azonban kiemelkedően jól teljesítettek a vizsgálatokon. Ilyen például az agomelatin, az amitriptilin, a mirtazapin, a paroxetin vagy a vortioxetin hatóanyagú készítmények. Legkevésbé hatásosnak pedig a fluvoxamin, a fluoxetine, a reboxetin, illetve a trazodon hatóanyagú szerek bizonyultak.
Bár a depresszió kezelésének egyik legfontosabb eszközeit jelentik ezek a gyógyszerek, távolról sem számítanak csodaszernek. Kutatások szerint a depressziós betegek harmada nem reagál a kezelésre, sok esetben pedig 1-2 hónapra is szükség van, hogy a készítmény hatni kezdjen. Nagyon sok depresszióban szenvedő ember pedig semmilyen kezelést nem kap, mert egyszerűen nem fordul orvoshoz a panaszokkal.
Míg gyermekkorban az unipoláris depresszió előfordulási aránya fiúknál és lányoknál még csaknem egyforma, felnőttkorban a nők kétszer olyan gyakran betegednek meg, és az átlagos életkor, amelyben a depresszió kialakul - ma 27-30 év között van -, egyre korábbra tolódik. A különböző etnikai csoportoknál a betegség előfordulásában gyakorlatilag nincs különbség. A betegség kialakulásáról és a kezelési lehetőségekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
Forrás: Time