Ez a legszörnyűbb hónap, de mindjárt vége
A krónikus hátfájással, ízületi fájdalmakkal, reumával, köszvénnyel küzdők jól tudják, hogy ezekben a hónapokban romlik majd az állapotuk , legalábbis megérzik az időjárás változásait. Mi áll ennek a hátterében? Ha a környezeti nyomás csökken, nagyobb valószínűséggel várható eső és borult ég, a nyirkos idő és a hűvös pedig jelentősen rontja a panaszokat.
Mi történik a testünkben?
Egy elmélet szerint ugyanis a környezeti nyomás a szervezetünkben is megváltoztatja a nyomást, ez pedig duzzanatot, az idegekre gyakorolt nyomás növekedését és az érintett ízületekben lévő folyadék mennyiségét is növeli. Ez pedig növeli a fájdalomérzetet és csökkenti a mobilitást.
A hideg emellett más módokon is befolyásolhatja a fájdalomérzetünket, illetve az izmok és ízületek állapotát. Hideg időben a szervezet a létfontosságú szervek (mellkas és has területe) vérellátását előtérbe helyezi, így a végtagokhoz kevesebb vér jut, ez pedig merevséggel, izomfájdalmakkal jár együtt . A hidegben kevésbé vagyunk aktívak, kevesebbet mozgunk (ez teljesen általános és tulajdonképpen normális jelenség), ami szintén csökkenti a véráramlást, növeli az ízületi és izomfájdalmakat.
Ha tél, akkor elhízás?
Télen nagyobb esélye van annak, hogy pluszt súlyt szedjünk magunkra, mert több zsíros és szénhidrátdús ételt fogyasztunk. Ez részben a szervezet enyhe mértékű, krónikus gyulladásához és az immunrendszerünk gyengüléséhez vezet. A szintén nagyon gyakori D-vitamin-hiány is rontja az immunrendszer működését és a gyulladások kialakulásának esélyét.
Végül nem szabad elfeledkezni a szezonális (téli) depressziónak nevezett jelenségről, vagyis arról, hogy a rövidebb és sötétebb nappalok sok embernél nyomottságot, kedvetlenséget, alvászavarokat, hangulatingadozást, a motiváció hiányát okozhatják. A depresszió és a krónikus fájdalom pedig nagyon közel állnak egymáshoz, kutatások sora bizonyítja a kettő közötti szoros összefüggéseket.