- meséli interjúalanyunk, Gyuri.
Gyuri hamar felismerte, hogy a tüneteit az állandó feszültség okozza, azonban mindaddig nem tudott tőlük szabadulni, amíg a veszélyhelyzet el nem múlt. Közel két éven át tartott nála ez az állapot, szerencsére ma már túl van rajta.
"Kétségbe voltam esve, hogy miből tartom el a családomat, aggódtam, hogy egyáltalán működik-e majd ez az üzleti modell, és egyre nyugtalanabb voltam. Sokszor igazságtalanul, türelmetlenül reagáltam helyzetekre, egyre rosszabbul aludtam, és sokat fogytam. Fél év után azt vettem észre, hogy éjjel kettő és hajnali 5 között mindig ébren járkálok, egyre kevesebbet eszem, és gyakran kibírhatatlan vagyok, pedig én mindig nyugodt, türelmes és mosolygós ember voltam. Attól is féltem, hogy rámegy a házasságom erre a helyzetre, és hiába próbáltam nyugtatni magam, nem ment" - tette hozzá.
Elmondása szerint egy év telt el így, amikor kezdett helyrejönni az anyagi helyzetük, és szép lassan ő is megnyugodott. "Ismét tudtam koncentrálni, lassan újra végigaludtam az éjszakákat, és kezdtem visszanyerni a régi formám."
A stressz komoly betegségekhez vezethet
A depressziónak, csakúgy, mint a pánikbetegségnek, egyik leggyakoribb kiváltó oka a stressz. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában szintén nagyon nagy szerepet játszik az állandó feszültség, ezért érdemes már a kezdeti tüneteket is komolyan venni.
A mindennapi, normális stresszhelyzetre is válaszol a szervezetünk, a vegetatív idegrendszer aktívabban kezd működni, az izmok megfeszülnek, a szívverésünk gyorsul, a légzésünk szaporábbá válik.
Amint a stressz elmúlik, a szervezetünk működése visszaáll a normális helyzetbe, ismét egyensúlyi állapotba kerül. Baj akkor van, ha a stressz nem múlik, nem megoldható, vagy rövid időn belül nem feldolgozható, és ezért a szervezetben a felfokozott állapot állandósul. Ekkor jelentkeznek a kóros tünetek.
Melyek a stresszhelyzetek?
Mindenkinek más jelent stresszhelyzetet, és mindenki másként reagál ezekre. Van, akinek egy nyilvánosság előtt elmondott beszéd olyan nyugtalanságot okoz, hogy napokkal előtte már nem alszik, fáj a gyomra, remeg, hány. Egy másik embert ugyanez a helyzet felvillanyoz, boldogan készül rá. Egy dologban azonban nem különbözünk: azok a problémák, amelyeket nem tudunk megoldani, tartós stresszt jelentenek számunkra.
Ilyen lehet a munkahely elvesztése, a válás, egy műtét, egy komoly veszekedés, illetve az állandó érzelmi vagy anyagi bizonytalanság. Ezek általában hosszabban elhúzódó helyzetek, és szinte mindenkinél jelentkeznek az állandósult nyomás, azaz a stressz tünetei is.
Melyek az állandó feszültség tünetei?
Rengeteg tünete lehet a stressznek, most csak a teljesség igénye nélkül soroljuk fel a legjellemzőbbeket. Ha hosszabb ideje áll fenn a stresszes állapot, akkor a legtöbben nem tudnak aludni, ezáltal ingerlékenyek, idegesek lesznek. Türelmetlenül reagálnak olyan helyzetekre, amelyet máskor zökkenőmentesen oldottak meg, szoronganak, gyakran táplálkozási problémákkal küszködnek, gyomorfájdalmaik vannak. Kialakulhat makacs, migrénes fejfájás, izomfájdalmak, köztük a csuklyásizom feszülése.
Legtöbbször a beteg maga is felismeri, hogy a tüneteit a stressz okozza, mégsem kezdi megfelelően kezelni, pedig nagyon fontos lenne, hiszen, ha elhanyagoljuk, akkor az komolyabb betegségekhez is vezethet. Ha a stressztényezőt nem áll módunkban kiiktatni, legjobb szakemberhez fordulni, és felkeresni egy pszichológust.