„Ez nem egy abortív szer. Itt ugyanis nem arról van szó, hogy a már meglévő terhességet megszakítja” – mondta el az esemény utáni tablettával kapcsolatban dr. Krauth Barbara szülész-nőgyógyász az RTL Reggeli című műsorában. Az adásból az is kiderült, hogy mi is pontosan ez a gyógyszer, és miért lenne fontos, hogy a rászorulók minél hamarabb hozzájuthassanak.
Tények és tévhitek
Amikor egy együttlét során kiszakad az óvszer, akkor az érintett párok jellemzően bemennek a legközelebbi szülészeti-nőgyógyászati osztályra. Ha azonban a „baleset” este vagy hétvégén történik, akkor először a sürgősségi osztályon kell kivárniuk a sorukat, hogy utána végre megkaphassák a receptet, amellyel kiválthatják az esemény utáni tablettát.
Ez nem csupán megalázó a fiataloknak, de a gyógyszer hatékonyságának valószínűségét is jelentősen csökkenti. Hiszen pont az (lenne) a lényege ennek a típusú fogamzásgátlási módszernek, hogy minél előbb bevesszük egy aktust követően, annál nagyobb a hatékonyság esélye.
Vegyük azt a helyzetet, hogy együtt volt a pár, pont ovulált a lány, de kiszakadt az óvszer, és így nagyon hamar megtörtént a teherbeesés. De ha ő csak 24, 48 vagy 72 órán belül jut hozzá a tablettához, akkor semmi problémát nem fog okozni a terhességben, az tovább fog menni. Tehát ez nem egy agresszív szer, ahogyan azt sokan gondolják” – magyarázta a szakértő, kiemelve, hogy ha valaki túl későn veszi be a gyógyszert, akkor az már nem is hat.
Az EU-n belül egyedül nálunk vényköteles
„Nem véletlenül vény nélküli ez a szer a világ döntő többségében, és az Európai Unióban mindenhol. Nem veszélyes, nem jár különösebb mellékhatásokkal, és nem arról van szó, hogy ez egy óriási hormonlöket a szervezetnek” – szögezte le Krauth doktornő. Hozzátette, hogy az itthoni szabályozás mögött valószínűleg az az elképzelés áll, hogy ha a gyógyszer könnyen elérhetővé válik, akkor a fiatalok minden együttlét után ezt szedik majd, mint valami cukorkát. A szakértő szerint azonban ettől nem kell félni.
Nem tennék ezt meg, én azt gondolom. Három okból. Egyrészt a mai generáció sokkal tudatosabb, mint a miénk volt. Kettő: tudják a fiatalok, hogy ez egy hormonhatás a szervezetre. Egyébként meg drága” – sorolta az indokokat a szülész-nőgyógyász.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images