"Az elme rákja ez a betegség"

Könnyen gondolhatnánk, hogy a gazdagok és híresek világában minden tökéletes. Ez azonban közel sincs így: a mentális problémákkal szemben ők is védtelenek.

Még ma is gyakran elbagatellizálják, pedig a depresszió valós mentális betegség, amely nem egyenlő a múló rosszkedvvel. A depressziós zavarok sokféle formában megjelenhetnek, és minden életkorban előfordulnak gyermekektől az idősekig.

Mi a depresszió? Az unipoláris depressziót a hangulati és az érzelmi élet zavara, a gondolkodás meglassulása és az aktivitás csökkenése jellemzi. Olyan állapot, amelyben az élet sivárnak, terhei nyomasztónak tűnnek. A hangulati élet zavarait testi tünetek jelentkezése kíséri. Elnevezésében az "unipoláris" azt jelöli, hogy a hangulat csak egy, méghozzá negatív irányban tér el, és nem kíséri időszakos felhangoltság. További részletekért kattintson !

A depresszió a mai napig aluldiagnosztizált és alulkezelt betegség. A depressziótól szenvedők fele nem fordul orvoshoz, nem kér segítséget. Ennek oka, hogy vagy nem ismerik fel, hogy a panaszaik mögött mentális betegség rejlik, vagy felismerik ugyan, de szégyellik problémájukat - akaratgyengének tartják magukat. Még ma is tévhitek, előítéletek, stigmatizáció rontja tovább a lelki betegségben szenvedők amúgy is nehéz helyzetét.

A WHO előrejelzése szerint világviszonylatban 2020-ra a depresszió lesz a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség. A depresszió pedig nem válogat, a gazdagok és híresek ugyanúgy szenvedhetnek tőle, mint egy átlagember.

"Ez egy betegség, az elme rákja"

James Middleton, Katalin hercegné 31 éves öccse néhány napja a Daily Mail című brit bulvárlapba írt esszéjében beszélt kendőzetlenül a depresszióval vívott csatájáról.

Vilmos herceg és Kate Middleton esküvője, James Middleton a jobb oldalon
Vilmos herceg és Kate Middleton esküvője, James Middleton a jobb oldalon

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Esténként elkerült az álom. Képzeletbeli hangok zajongtak a fejemben. Olyan volt, mintha tíz különböző rádióállomás szólna egyszerre, a lárma elviselhetetlen volt. Reggelente valahogy kivonszoltam magam az ágyból és dolgozni mentem, ahol aztán üveges tekintettel bámultam a monitoromra, várva, hogy elrepüljenek az órák és hazaindulhassak. A tehetetlenség lett úrrá rajtam. Úgy éreztem, hogy még a legegyszerűbb e-mailre sem tudnék válaszolni, ezért inkább meg sem nyitottam a leveleimet. Még a hozzám legközelebb állókkal, a családommal és a barátaimmal sem voltam képes beszélni. Az egyre aggodalmaskodóbb üzeneteiket olvasatlanul hagytam, ahogy egyre mélyebbre süllyedtem a kétségbeesés mocsarában.

Mint írja, az, hogy kiváltságos életet élhet, egyáltalán nem jelenti, hogy immunis lenne a depresszióra. Írásában azt is hangsúlyozta, hogy a depresszió nem egyenlő a szomorúsággal - a depresszió igenis betegség, ahogy Middleton is írta, "az elme rákja". A férfi problémái egyébként még 2016 végén jelentkeztek, ám sokáig nem fordult orvoshoz, ezért csak tavaly diagnosztizálták.

Sokan csodálkozhatnak, miért pont most beszélek a depressziómról. Először is, úgy érzem, hogy - bár soha nem mondhatom, hogy végleg meggyógyultam - végre megértettem az állapotomat, és szakmai segítséggel egy megküzdési stratégiát is kidolgoztam. Ma már úgy érzem, új értelme és lendülete van az életemnek. Nagyon fontosnak gondolom, hogy kiálljunk az emberek elé, és őszintén merjünk beszélni a mentális betegségeinkről, hiszen a hozzájuk kapcsolódó stigmákat csak úgy tudjuk eltörölni, ha van bátorságunk nyíltan beszélni róluk.

"Mindenki csak a focistát látja bennem"

Gianluigi Buffon, az olasz válogatott korábbi világbajnok kapusa néhány hete a Vanity Fairnek adott interjújában beszélt először mentális problémáiról. A focista 25 éves korában hosszú hónapokon át küzdött depresszióval és pánikrohamokkal.

Gianluigi Buffon
Gianluigi Buffon

Semminek nem láttam az értelmét. Úgy éreztem, hogy az igazi személyiségemmel senki nem törődik, mindenki csak a focistát látja bennem. Mintha mindenki csak Buffont akarná, Gigi pedig senkit nem érdekel.

Szorongása odáig fajult hogy egy bajnoki előtt pánikroham tört rá. Jeleznie kellett Ivano Bordon kapusedzőnek, hogy szóljon a cserekapusnak, hogy melegítsen, mert ő képtelen pályára lépni. Visszagondolva az esetet Buffon vízválasztó pillanatnak érezte, amely megértette vele, hogy vagy szembe kell néznie a bizonytalanságokkal, vagy kénytelen lesz feladni a karrierjét. A focista ma már úgy látja, hogy ez az élmény fontos tapasztalat volt a karrierje szempontjából, hiszen ha nem élte volna át, akkor lehet, hogy sosem néz szembe a betegségével és sosem tudott volna megküzdeni a démonjaival.

"A depresszió nem válogat"

Dwayne "The Rock" Johnson egyike Hollywood legjobban fizetett színészeinek, sötét periódusai azonban neki is voltak. A színész többször is nyíltan beszélt már depressziójáról, nyilatkozataiban pedig mindig arra biztatja sorstársait, hogy vállalják fel betegségüket és kérjenek segítséget.

Dwayne "The Rock" Johnson
Dwayne "The Rock" Johnson

Johnson problémái egyébként még 15 éves korában kezdődtek, miután végignézte, ahogy édesanyja a forgalomba gyalogolva próbálta megölni magát. Állapotát később tovább rontotta egy súlyos sérülése, amely megakadályozta, hogy profi futballjátékos lehessen.

Odáig jutottam, hogy semmit nem akartam csinálni, és a négy fal közül sem akartam kimozdulni. Megállás nélkül sírtam. Anyám és én is súlyos depresszióval küzdöttünk, de azóta mindketten meggyógyultunk, és próbálunk figyelni azokra, akik még ilyen helyzetben vannak.

Johnson azt is bevallotta, hogy sokáig nem akart a problémáiról beszélni, ám végül rájött, hogy akkor tud meggyógyulni, ha nem nyomja el magában az érzéseit. Nyilatkozataiban külön a férfiakra, fiúkra is ki szokott térni, mivel tapasztalata szerint férfiként még nehezebb szembenézni a depresszióval és segítséget kérni.

A depresszió nem válogat. Sok időbe telt, míg végre rájöttem, hogy az jelenti a megoldást, ha fel merem vállalni a problémáimat. Különösen ránk, férfiakra jellemző, hogy inkább magunkba zárkózunk, pedig fontos tudnunk, hogy nem vagyunk egyedül.

Jó az irány

"A híres embereknek azért is lehet nehezebben megküzdeniük a depresszióval, mert a külvilág velük kapcsolatban csak a sikert és a csillogást látja: nem is gondolnák, hogy a felszín alatt ők is szenvedhetnek" - nyilatkozta korábban Kita S. Curry Los Angeles-i pszichológus. A pszichológus egyébként azt tapasztalja, hogy egyre többen mernek Hollywoodban is őszintén beszélni mentális problémáikról, és egyre többen hangoztatják a segítségkérés fontosságát. Mint mondja, ez nagyon jó irány, amellyel példát mutathatnak az embereknek - ám arra is figyelmeztet, hogy a mentális betegségek körüli médiafelhajtás egyes esetekben akár kontraproduktív is lehet.

Mikor a média híres emberek öngyilkosságain csámcsog, az akár további öngyilkosságokat is okozhat. Egy átlagember ugyanis könnyen gondolhatja, hogy ha egy olyan híresség, mint Robin Williams nem tudott megküzdeni a démonjaival, akkor neki hogyan sikerülhetne. Tehát a túlzott médiafelhajtás súlyos károkat is okozhat, de az mindenféleképpen jó irány, ha a sztárok felvállalják problémáikat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.