Még ma is gyakran elbagatellizálják, pedig a depresszió valós mentális betegség, amely nem egyenlő a múló rosszkedvvel. A depressziós zavarok sokféle formában megjelenhetnek, és minden életkorban előfordulnak gyermekektől az idősekig.
A depresszió a mai napig aluldiagnosztizált és alulkezelt betegség. A depressziótól szenvedők fele nem fordul orvoshoz, nem kér segítséget. Ennek oka, hogy vagy nem ismerik fel, hogy a panaszaik mögött mentális betegség rejlik, vagy felismerik ugyan, de szégyellik problémájukat - akaratgyengének tartják magukat. Még ma is tévhitek, előítéletek, stigmatizáció rontja tovább a lelki betegségben szenvedők amúgy is nehéz helyzetét.
A WHO előrejelzése szerint világviszonylatban 2020-ra a depresszió lesz a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség. A depresszió pedig nem válogat, a gazdagok és híresek ugyanúgy szenvedhetnek tőle, mint egy átlagember.
"Ez egy betegség, az elme rákja"
James Middleton, Katalin hercegné 31 éves öccse néhány napja a Daily Mail című brit bulvárlapba írt esszéjében beszélt kendőzetlenül a depresszióval vívott csatájáról.
Mint írja, az, hogy kiváltságos életet élhet, egyáltalán nem jelenti, hogy immunis lenne a depresszióra. Írásában azt is hangsúlyozta, hogy a depresszió nem egyenlő a szomorúsággal - a depresszió igenis betegség, ahogy Middleton is írta, "az elme rákja". A férfi problémái egyébként még 2016 végén jelentkeztek, ám sokáig nem fordult orvoshoz, ezért csak tavaly diagnosztizálták.
"Mindenki csak a focistát látja bennem"
Gianluigi Buffon, az olasz válogatott korábbi világbajnok kapusa néhány hete a Vanity Fairnek adott interjújában beszélt először mentális problémáiról. A focista 25 éves korában hosszú hónapokon át küzdött depresszióval és pánikrohamokkal.
Szorongása odáig fajult hogy egy bajnoki előtt pánikroham tört rá. Jeleznie kellett Ivano Bordon kapusedzőnek, hogy szóljon a cserekapusnak, hogy melegítsen, mert ő képtelen pályára lépni. Visszagondolva az esetet Buffon vízválasztó pillanatnak érezte, amely megértette vele, hogy vagy szembe kell néznie a bizonytalanságokkal, vagy kénytelen lesz feladni a karrierjét. A focista ma már úgy látja, hogy ez az élmény fontos tapasztalat volt a karrierje szempontjából, hiszen ha nem élte volna át, akkor lehet, hogy sosem néz szembe a betegségével és sosem tudott volna megküzdeni a démonjaival.
"A depresszió nem válogat"
Dwayne "The Rock" Johnson egyike Hollywood legjobban fizetett színészeinek, sötét periódusai azonban neki is voltak. A színész többször is nyíltan beszélt már depressziójáról, nyilatkozataiban pedig mindig arra biztatja sorstársait, hogy vállalják fel betegségüket és kérjenek segítséget.
Johnson problémái egyébként még 15 éves korában kezdődtek, miután végignézte, ahogy édesanyja a forgalomba gyalogolva próbálta megölni magát. Állapotát később tovább rontotta egy súlyos sérülése, amely megakadályozta, hogy profi futballjátékos lehessen.
Johnson azt is bevallotta, hogy sokáig nem akart a problémáiról beszélni, ám végül rájött, hogy akkor tud meggyógyulni, ha nem nyomja el magában az érzéseit. Nyilatkozataiban külön a férfiakra, fiúkra is ki szokott térni, mivel tapasztalata szerint férfiként még nehezebb szembenézni a depresszióval és segítséget kérni.
Jó az irány
"A híres embereknek azért is lehet nehezebben megküzdeniük a depresszióval, mert a külvilág velük kapcsolatban csak a sikert és a csillogást látja: nem is gondolnák, hogy a felszín alatt ők is szenvedhetnek" - nyilatkozta korábban Kita S. Curry Los Angeles-i pszichológus. A pszichológus egyébként azt tapasztalja, hogy egyre többen mernek Hollywoodban is őszintén beszélni mentális problémáikról, és egyre többen hangoztatják a segítségkérés fontosságát. Mint mondja, ez nagyon jó irány, amellyel példát mutathatnak az embereknek - ám arra is figyelmeztet, hogy a mentális betegségek körüli médiafelhajtás egyes esetekben akár kontraproduktív is lehet.