Hogyha rossz napja lenne ma, megnyugtatjuk: ennél rosszabb idén már nem lesz. Legalábbis Cliff Arnall pszichológus szerint, aki néhány évvel ezelőtt egy bonyolult matematikai képletet állított fel arról, hogy melyik az év legszomorúbb napja. A brit szakember január harmadik hétfőjét tette meg az év mélypontjának, amelyben számos tényező közrejátszik a fagyos időjárástól az újévi fogadalom be nem teljesülésén át egészen az ünnepek utáni kiköltekezésig.
Hideg van, és elfogyott a pénzünk
A cardiffi egyetem szellemi egészségre szakosodott specialistája szerint január harmadik hétfője, tehát a mai nap az év legnehezebben elviselhető napja. A hétfők alapból népszerűtlenek , korábbi kimutatások szerint a legtöbb ember vasárnap éjjel alszik a legrosszabbul a szörnyű kilátás miatt, hogy másnap megint munkába kell mennie. Január harmadik hétfője azonban mind közül a legrosszabb. Ennek egyik oka az időjárás: a hónapok óta tartó fényhiány alapból erősíti a depresszió tüneteit, a nagy hideg ráadásul ellehetetleníti a kültéri programokat is, így az emberek lakásuk és munkahelyük fogságába kerülnek. Elmúlt már minden olyan ünnep is, ami szerethetővé teszi ezt a zord évszakot, túl vagyunk a karácsonyi szüneten és a szilveszteri mulatságon is.
Az új esztendőt sokan nagy reményekkel indítják, a pszichológus szerint ugyanakkor ezekben a napokban szembesülünk a realitásokkal, hogy a szilveszterkor tett fogadalmakat már meg is szegtük. Ekkor érezhetjük először a decemberi kiadások negatív hatásait is, az ünnepek miatt korábban utalt fizetéseknek kezdünk a végére érni úgy, hogy annak jelentős részét karácsonyi ajándékokra költöttük.
Az antidepresszánsokat már novemberben keressük
Cliff Arnall lassan tízéves elméletét többen is megcáfolták már. A Time magazin egy korábbi cikkében a legnépszerűbb internetes keresőoldal kulcsszavait vizsgálja, mely szerint a depresszió időszaka nem januárra, inkább november közepére esik minden évben. Évek óta ebben az időszakban keresnek ugyanis rá a legtöbben a depresszió tüneteire, kezelésére. Szintén október végén-november elején keresik a legtöbben az antidepresszánsokat a patikák webes felületein - írta a Time.
Magyarországon a felnőtt lakosság 15,1 százaléka, azaz 1,2 millió ember életében legalább egyszer átesik depresszión, amely hat-nyolc hónapig is eltarthat. Felnőttkorban a nőket kétszer akkora arányban érinti, és az átlagos életkor, amelyben a depresszió kialakul - ma 27-30 év között van -, egyre korábbra tolódik. Az érzelmi élet zavarai a vezető tünetek közé tartoznak, és intenzitásuk széles skálán mozog: az enyhe kedvetlenségtől a mély lehangoltságig. Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat a depresszióról !