Ha az orvos egyszerűen megkérdezi a páciensektől, hogy az elmúlt időszakban érezték-e lehangoltnak , depressziósnak magukat, megbízható válaszokat kaphat arra vonatkozóan, hogy az illetők hajlamosak-e a depresszióra.
Ez egy 65 éves kor fölötti kórházi betegek körében végzett felmérésből derült ki. A pácienseknek két egyszerű kérdést tettek fel; az "igen" választ adók közül később többeket depresszióval diagnosztizáltak.
- "Az elmúlt hónapban gyakran érezte magát lehangoltnak, depressziósnak vagy reményvesztettnek?"
- "Az elmúlt hónapban gyakran fordult elő, hogy kevés érdeklődéssel csinált valamit, vagy hogy kevés örömét lelte abban, amit csinált?"
Ha egy beteg bármelyik kérdésre "igen"-nel válaszolt, a kutatók pozitív válasznak számították, és így vették fel a statisztikába. 118 beteg megkérdezése után azt a következtetést vonták le, hogy a később depresszióval diagnosztizált betegek 100 százaléka igennel válaszolt legalább az egyikre a fenti két kérdés közül.
A kutatók szerint tehát két egyszerű kérdéssel sokkal könnyebben és gyorsabban lehetne diagnosztizálni a depresszióban szenvedő idős betegeket. Ez pedig segíthetne abban is, hogy a problémák elhatalmasodását még időben megakadályozzák.
Ha a kérdéseket a kórházi tartózkodás során feltennék, akkor a depresszióra hajlamos idősek időben kezeléseket kaphatnának - mondja egy szakértő. Egy olyan gyakorlatot lehetne ezeknek az egyszerű kérdéseknek a segítségével kialakítani, amely az idős és beteg embereknek nem pusztán a fizikai tüneteit, de a lelki egészségét is szem előtt tartja.