Dr. Carlos Nordt pszichiáter, a University of Zurich kuatója és csapata szerint ez igen jelentős szám, és a kormányoknak sokkal nagyobb figyelmet kellene a munkahelyteremtésre fordítani, ezzel ugyanis megállítható lenne a tendencia.
Az adatokat az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (World Health Organization – WHO) felméréseiből, illetve a Nemzetközi Valutaalap gazdasági adatbázisából gyűjtötték össze. Összesen 63 ország adatait elemezték, 2000 és 2011 között. Azért ekkor, mert így a gazdasági világválság előtti és utáni helyzetet (2000 és 2007, illetve 2008-2011) is össze tudták vetni.
A munkanélküliséggel összefüggő öngyilkosságok száma a vizsgált időszakban minimum 20 százalékkal nőtt, és az évi 233.000 öngyilkosságból nagyjából 45.000 esetért a munkanélküliség volt felelős. Meglepő módon, a gazdasági válság nem növelte jelentősen az öngyilkosságok számát, sőt a munkahely hiánya kilencszer annyi öngyilkosságért felelős, mint a gazdasági válság.
Tudta, hogy az öngyilkossági hajlam öröklődhet?
„Nem minden esetben hat a munkanélküliség azonos erővel, az öngyilkosságok rizikója azokban az országokban a legnagyobb, ahol ritka, hogy valakinek ne legyen munkája” – mondta a kutatás vezetője, dr. Nordt. „Ennek hátterében az lehet, hogy ezekben az országokban nagyobb félelem és létbizonytalanság kötődik a munkanélküliséghez, mint ott, ahol ez megszokottabb.”
Egy másik, a tanulmányhoz köthető esszében Roger Webb és Navneet Kapur brit szakemberek kifejtették, hogy a gazdasági válsághoz és a munkanélküliséghez kapcsolódó öngyilkossági hullám csak a jéghegy csúcsa, és nagyon valószínű, hogy az emberek jóval több, a testi és a lelki egészséget egyaránt veszélyeztető problémával néznek szembe a létbizonytalanság miatt. „Ahhoz, hogy az öngyilkosság és a munkanélküliség közötti kapcsolatokat jobban megérthessük, tisztában kell lenni azzal, hogy a gazdasági helyzet változásának egyéb hatásai is vannak, olyanok is, melyeket nehéz észrevenni, ezek közé tartozik például az önbántalmazás, a szorongás, a depresszió, az alkoholizmus, a családi és párkapcsolati problémák” – fejtette ki Webb és Kapur.
A kutatás eredményeiről a The Lancet Psychiatry című szaklapban számoltak be.