Az újév közeledtével a depresszió sokkal több embert érinthet, mint gondolnánk. Ahelyett, hogy rögtön antidepresszánsokhoz nyúlnánk, érdemes lehet első lépésként természetes módszerekkel megpróbálni enyhíteni a tüneteinket.
Orbáncfű
Az orbáncfű évszázadok óta ismert kedélyjavító hatásáról: klinikai vizsgálatokkal is igazolták, hogy a gyógynövény enyhíti az enyhe és középsúlyos depresszió tüneteit. Az orbáncfű fontos tulajdonsága, hogy szabályozza az idegsejtek közötti információáramlást biztosító anyagok mennyiségét, ezzel segíti az idegrendszer kiegyensúlyozott működését. Az orbáncfűnek köszönhetően ismét kiegyensúlyozottabbá válhat az érzelmi életünk: jobb lehet a hangulatunk, nyugodtabbnak érezhetjük magunkat és jobban alhatunk. Kutatások szerint az orbáncfű a szintetikus szerekkel hasonló mértékű klinikai javulást eredményezhet a depresszió enyhébb, illetve középsúlyos formáiban, függőség kialakulásától azonban nem kell tartanunk.
Macskagyökér (valeriána)
A macskagyökér alvászavarok esetén kifejezetten hatékonynak számít, és depresszióra, szorongásra is jól alkalmazható. Egy evőkanál apróra vágott, szárított macskagyökeret áztassunk egy csésze (2 dl) forró vízbe, hagyjuk 12 órán át állni, majd szűrjük le. Melegítsük meg kissé, de ne hagyjuk felforrni, ízesíthetjük vagy fogyasszuk natúr formában. A macskagyökérnek megvan az a jó tulajdonsága, hogy teájának fogyasztása napközben nem álmosít el, este viszont megnyugtat.
Citromfű
A citromfűnek altató, görcsoldó, idegerősítő és nyugtató hatása van. Az íze kifejezetten kellemes, bátran készíthetünk belőle teát. Forrázzunk le egy csésze vízzel 1 evőkanálnyi citromfüvet, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le a forrázatot. A citromfűből készített fürdő is nyugtató, lazító hatású, segítheti az ellazulásunkat egy stresszes nap után.
Levendula
A levendula olaját inhalálva, krémbe keverve és illatpárnára csepegtetve nagyon hosszú ideje használják nyugtató hatása miatt, és alvászavarokra is tökéletes választás lehet. Szájon át szedhető formában is elérhető, szedése teljesen biztonságos, és nem okoz olyan mellékhatásokat sem, mint az álmosság és a fáradékonyság.
Jázmin
A jázminból készült tea emeli az energiaszintet, növeli a koncentrációképességet és csökkenti a stresszt. Nőknek kifejezetten ajánlott a premenstruációs szindróma okozta tünetek csökkentésére. A jázmint a többi teával ellentétben alacsonyabb, 70-80 fokos vízben érdemes áztatni, körülbelül 2-4 percig.
Remotiv extra: a visszanyert életkedv
Az orbáncfűkivonatot tartalmazó, gyógyszertárakban vény
nélkül kapható Remotiv extra standard hatóanyagtartalmának köszönhetően enyhülést
hozhat az enyhe depresszió okozta panaszainkra. Ez a növényi gyógyszer segítség
lehet a lehangolt lelkiállapot, hangulati labilitás vagy a belső nyugtalanság ellen.
Hatása klinikailag igazolt.