A depresszió egy igen gyakori mentális zavar, amely legalább negyedmilliárd embert érint világszerte. Felismerését és az érintettek szakszerű segítséghez jutását azonban a mai napig hátráltatják bizonyos tévhitek és negatív előítéletek. Először is fontos leszögezni, hogy nem egy "női betegségről" beszélünk, ugyanis a férfiakat is ugyanúgy érintheti, ráadásul a befejezett öngyilkosságok száma éppen az "erősebbik nem" körében magasabb.
Vannak olyan, igen káros hiedelmek is, amelyek miatt sokan túl sokáig halogatják a segítségkérést. Ilyen például az, hogy ez nem is egy valós betegség, csak az érintettek fejében létezik, illetve az, hogy a depresszió a gyengeség jele , vagy nem több egyszerű szomorúságnál. Az sem igaz, hogy a depresszió kialakulása azon múlik, hogy eldöntjük, rosszul érezzük-e magunkat.
A probléma bagatellizálása egy idő után komolyan kihathat a depressziós ember mindennapjaira és életminőségére, és akár tartós testi tünetek is megjelenhetnek. Az állandó rossz közérzet, a gyakori szédülés, a fej-, hát- és hasfájás, valamint az emésztési gondok is lehetnek a kezeletlen depresszió megnyilvánulásai, de még akár szívproblémák és légzési nehézségek hátterében is megbújhat ez a betegség.
Öt igennél már gyanakodni kezdhetünk
A fentiek miatt tehát nagyon fontos, hogy depresszió gyanúja esetén mielőbb szakemberhez forduljunk. Ahhoz pedig, hogy milyen panaszok esetén kezdjünk gyanakodni, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közösségi oldalán megosztott kérdőív nyújt segítséget. Gondolkodjunk el az alábbi kérdéseken, és válaszoljunk igennel vagy nemmel.
- Lehangoltnak, szomorúnak, üresnek érzi magát?
- Kedvtelen, az érdeklődése és az örömérzése csökkent?
- Nyugtalan vagy gátolt, lelassult?
- Reménytelen, fáradt, kevés az energiája?
- Bűntudata van, értéktelennek érzi magát és vádolja magát?
- Alvásproblémái vannak?
- Túl sokat vagy túl keveset eszik, hirtelen testsúlyváltozást tapasztalt a közelmúltban?
- Csökkent a szexuális vágya, szexuális életében zavarok vannak?
- Csökkent az összpontosítási, gondolkodási és döntési képessége?
- Halálvágy, öngyilkossági gondolatok gyötrik?
Hogyan tovább?
Amennyiben legalább öt kérdésre igennel válaszoltunk, és ez az állapot már minimum 2 hete fennáll, akkor az NNK azt javasolja, hogy keressük fel háziorvosunkat vagy a pszichiátriai gondozót, és kérjünk segítséget. Nem kell tehát beletörődnünk a helyzetünkbe, a depresszió ugyanis megfelelő terápiával - és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel - hatékonyan gyógyítható.
Ha pedig öngyilkossági gondolataink is vannak, akkor haladéktalanul hívjuk fel a lelki elsősegélyt a 116-123-as ingyenes számon. De akkor is érdemes kikérni egy szakértő tanácsát, ha a fenti leírás alapján nem magunkra, hanem egyik családtagunkra vagy barátunkra ismertünk rá.