A dohányosok várható élettartama nyolc-tíz esztendővel rövidebb, mint a nemdohányzóké. Magyarországon a nők 16, a férfiak 22 százaléka dohányzik rendszeresen. A leszokás nem könnyű feladat, mivel a cigaretta komoly függőséget okoz.
A cigarettában található vegyületek jelentős része (például benzol, ammónia, hidrogén-cianid, aceton, bután, DDT, formaldehid, hidrazit) ártalmas, rákkeltő hatású. A kátrány égési melléktermékként rakódik le a tüdőben, de jelentős egészségkárosodást okoz a dohányfüst mérgező szénmonoxid-tartalma is. A függőség kialakulásáért azonban a nikotin a felelős. Hatására dopamin szabadul fel az agyban, ami örömérzetet okoz, oldja a szorongást, javítja a koncentráló képességet, emeli a pulzusszámot, a vérnyomást, fokozza a cukor- és májanyagcserét, a gyomorsav termelést. A dohányzás súlyosan károsítja az érrendszert és közvetve szerveink működését is. Jelentősen emelkedik a szívinfarktus és a stroke kialakulásának veszélye, valamint az alsó végtagi keringészavarok: a trombózis és az érszűkület kockázata.
A rendszeres dohányzás csökkenti a termékenységet, a fogamzóképességet, növeli a vetélés, koraszülés, a fejlődési rendellenességek kialakulását. A dohányzás a csontritkulás egyik kockázati tényezője. Egyúttal a daganatos megbetegedések (tüdőrák, szájüregi daganatok, gégerák, nyelőcsőrák és hólyagrák) és az idült hörgőhurut-tüdőtágulás (COPD) kiemelt rizikófaktora. A tüdőrákban elhunytak száma nálunk a legmagasabb a világon. A napi 20 szál cigaretta 15-szörösére növeli a tüdőrák, 12-szeresére pedig a COPD kialakulásának esélyét. Ám nem csupán a megbetegedések gyakorisága növekszik, de lefolyásuk súlyossága is.
Cigaretta nélkül egészséges éveket nyerhetünk
Statisztikák szerint évente a dohányosok több mint hatvan százaléka szeretne megszabadulni káros szenvedélyétől, de csupán két-három százalékuknak sikerül hosszabb időre szakítania függőségével. A dohányzó emberek átlagosan két-három alkalommal próbálnak leszokni a cigarettáról, de általában egyedül próbálkoznak meg ezzel, nem kérnek segítséget. Legtöbben úgy hiszik, bármikor le tudják tenni a cigarettát, ám a függőségtől nem olyan egyszerű megszabadulni, gyakran pszichés, gyógyszeres támogatásra is szükség lehet. A dohányzás mellőzésével már húsz perc múlva javul a vérkeringés, normalizálódik a vérnyomás és a pulzus. Nyolc óra elteltével csökken a vér szénmonoxidszintje, javul a közérzet. Néhány nap után kevesebb nyák képződik a garatban, enyhülnek a légzési panaszok, a köhögés, a krákogás.
3-4 hét után a kínzó megvonási tünetek megszűnnek. A keringési betegségek kockázata már néhány hónap alatt csökken, évekkel később pedig felére apad a tüdő-, garat-, nyelőcső- és hólyagrák kialakulásának esélye.
Mi segítheti a leszokást?
Mielőtt szakítunk káros szenvedélyünkkel, érdemes valódi stratégiát kidolgoznunk a leszokáshoz. Tekintsük át, miért dohányzunk, tisztázzuk, miért akarunk leszokni, mi motivál, inspirál erre. Ilyen cél lehet a spórolás: ha minden hónapban félretesszük a cigarettára szánt pénzt, karácsonyra komoly ajándékkal lephetjük meg magunkat vagy szeretteinket. Év végére - korábbi dohányzási szokásainktól függően - akár több mint 300 ezer forintot is megtakaríthatunk a leszokással. Amint a cigaretta elhagyása mellett döntünk, figyelmesen tanulmányozzuk, melyek azok a kritikus pillanatok, amikor a dohányzás fontos számunkra. Válasszuk ki a legalkalmasabb, stresszmentes időszakot a leálláshoz, és ettől kezdve már egyetlen szál cigarettát se engedélyezzünk magunknak. Távolítsuk el azokat a tárgyakat a környezetünkből, amelyek a dohányzásra emlékeztetnek: öngyújtókat, gyufásdobozokat, cigarettadobozokat. Ne tartsunk magunknál tartalék cigarettát.
Érdemes felkészíteni a környezetet is a leszokásra, hiszen a családtagok, barátok támogatást nyújthatnak a nehéz időszakban. Mindig foglaljuk le magunkat. A napi beosztásunk legyen feszes, ne legyenek üresjáratok, mindig tevékenykedjünk valamit, hogy ne a berögzült szokásmintát, a cigarettát válasszuk.
Az orbáncfű enyhíti az elvonási tüneteket
A megvonási tünetek még gyenge addikció esetén is jelentkezhetnek. A nikotin megvonása kellemetlen testi és lelki tüneteket okoz. Átmenetileg csökken a boldogsághormonok mennyisége, így az első hetekben nem ritka az idegesség, nyugtalanság, fáradékonyság, alvás- és koncentrációzavarok, ingerlékenység, depresszív hangulat, a fokozott étvágy, falánkság. A nikotinmegvonás miatt jelentkező enyhe depressziós tünetekre ilyenkor jó hatású az orbáncfű kivonatot tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, a Remotiv extra . Oldja a feszültséget, javítja a hangulatot, mérsékli a stressz következtében kialakult alvászavart. A klinikai vizsgálatok eredményei szerint enyhe depresszióban a szintetikus antidepresszánsokhoz hasonló terápiás értékű, ám kevesebb mellékhatással rendelkezik. A kedvező hatás általában 10-14 napos gyógyszerszedés után tapasztalható. Mielőtt más gyógyszerekkel együtt alkalmazzuk, feltétlenül kérjük ki orvosunk, gyógyszerészünk véleményét!